محیط زیست و اخلاق

مطالبی پیرامون مهندسی محیط زیست، بهداشت و ادبیات اخلاقی

با در خواست عدم صدور قبض از قطع درختان جلوگیری کنید


این مطلب از طرف یکی از دوستان به بنده ایمیل شد حیف دونستم اونو انتشار ندم خیلی مهمه حتما بخونید و عمل کنید:
همراه اول در هر دوره 16 میلیون قبض چاپ می‌کنه و پست میکنه در خونه‌ها. خیلی  از ما مدتهاست قبض ندیده‌ شدیم! و بر اساس اس‌ام‌اسی که میاد قبض رو پرداخت می‌کنیم و اون قبض‌ها معمولاً یه مدت تو راه پله‌ی ساختمانها می‌مونند تا اینکه نظافتچی میریزدشون دور
!
برای قبض و پاکت هر مشترک تقریباً یک کاغذ A4 مصرف میشه.هر 210 تا کاغذ یک کیلو وزنشه. یعنی در این فرآیند در هر دوره‌ی دو ماهه 76 تن کاغذ پرینت میشه. خدا می دونه که برای این همه کاغذ چند درخت باید قطع بشه. اخیراً دیدم امکانی وجود داره برای اعلام اینکه آقا برای ما قبض صادر نکن
 کافیه به صفحه‌http://billing.mci.ir/billing/   برید. اونجا با اعلام شماره تلفن و کدپستی آدرس، می‌تونید صورتحسابتون رو ببینید. در پایین صفحه‌ی صورتحساب نوشته که اگر قبض چاپی نمیخواهید اعلام کنید. یه کم ریز نوشته!
پیشنهاد می‌کنم برای کاهش مصرف بیخودی کاغذ، برای خودتون وخانواده‌تون درخواست عدم صدور قبض بدید (حتی برای همسایه‌ها!!). کاری نداشته باشیم که جای دیگه داره کاغذ حروم میشه یا نه. و يا اينکه بقیه این کار رو میکنند یا نه. فقط یک دقیقه وقت می‌بره.
اگه حوصله داشتید هم! به دوستان فوروارد كنيد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۴ بهمن۱۳۹۲ساعت 20:52  توسط رضا فولادی فرد  | 

اورانیوم در گرد و غبار، ضرر کلر آب، سالم نبودن آب معدنی ها، از اظهارات ریاست دانشگاه محیط زیست


به نقل از تابناک:

رئیس دانشگاه محیط زیست در همایش محیط زیست،‌ بهداشت و ایمنی (HSE) شرکت‌ها و واحدهای تابع سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) اظهاراتی تکان‌دهنده و جالب را مطرح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر اصغر محمدی فاضل در این همایش با اشاره به اینکه موضوع ریزگرد و گرد و غبار امروز به یکی از مهمترین مسائل کشور در حوزه محیط زیست تبدیل شده است، عنوان کرد:‌ بررسی‌های ما از میکروفسیل‌های موجود در ریزگرد و گرد و غبار موجود در کشور نشان می‌دهد که این گرد و غبار از منطقه شاخ آفریقا با استفاده از جریان هوا وارد کشورمان شده است.

وی افزود: این ریزگردها از مناطقی که در آن از اورانیوم ضعیف شده استفاده شده وارد ایران می‌شود. در عراق هم که کاملا تائید شده که از اورانیوم ضعیف شده استفاده شده است. به این ترتیب می‌توانیم نتیجه بگیریم که احتمال ورود غبار آلوده به اورانیوم وجود دارد.

او با اشاره به اینکه این توانایی در دنیای امروز وجود دارد که با استفاده از غبار مردم یک منطقه را تحت تاثیر قرار داد، گفت: مثلا می‌توان با افزودن موادی به غبار، مردم یک منطقه را غم‌زده، ناراحت یا حتی خوشحال کرد. ما باید به جای توقع از دیگران که مراقب محیط خود باشند، خودمان مراقب محیط اطرافمان باشیم.

محمدی فاضل با اشاره به اینکه مدیران بخشهای مختلف دولت نیاز به اصلاح تفکرات خود در حوزه حفاظت از محیط زیست دارند، اظهار کرد: تفنگ‌های موجود در کشور سالانه حدود 200 فشنگ سهمیه گلوله دارند و اگر فرض کنیم تنها 10 درصد از این گلوله‌ها به صورت تفریحی شلیک شوند سالی چند میلیون تیراندازی در کشور رخ می‌دهد. این در حالی است که ما تنها 180 هزار جنبنده قابل شکار در کشور داریم که بسیار ناچیز است.

رئیس دانشگاه محیط زیست با اشاره به اینکه متاسفانه در کشور همه از آن روستایی گرفته تا مدیر و وزیر فکر می‌کنند بخش محیط زیست مزاحم کار آنها است، گفت: با کمال تاسف باید بگویم که ما چیزی به عنوان غذا و تغذیه سالم در کشور نداریم و آن چیزی که در کشور به عنوان غذا مصرف می‌شود از جنبه‌های مختلف مانند مقدار سم و کود سالم نیست. البته من کاری به موارد استثنایی ندارم.

او با اشاره به اظهارات اخیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که به مردم توصیه کرده بود اگر می‌توانند از تهران بروند، توضیح داد: من به مردم توصیه می‌کنم تا جایی که می‌توانند از منازل خود خارج شوند، چرا که به دلیل ترکیبات خطرناکی که در منازل وجود دارد اعم از روکش، کفپوش و غیره حتی در فضای داخل منازل نیز با خطرات زیادی مواجهیم.

وی با اشاره به فجایعی مانند آنچه که در مورد آب پردیس رخ داد، اضافه کرد: وقتی آب کلر دار را حرارت می‌دهیم و مصرف می‌کنیم نباید توقع داشته باشیم که مریض نشویم.

رئیس دانشگاه محیط زیست در بخش دیگری از اظهارات خود با نشان دادن یک بطری آب بسته‌بندی شده عنوان کرد: من به شما و خانواده‌تان توصیه می‌کنم تا جایی که می‌توانید از این نوع آب استفاده نکنید. این آب تا به دست شما برسد شرایط فاجعه‌باری را زیر نور خورشید و غیره را تجربه می‌کند که به هیچ‌وجه قابل قبول نیست.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۸ بهمن۱۳۹۲ساعت 19:37  توسط رضا فولادی فرد  | 

نانو آری یا نه !

من یه کنفرانسی راجع به تکنیک های نوین در مبحث آلودگی هوا ارائه کردم انجا گفتم که مبحث نانو مثل شمشیر دولبه است باید احتیاط کرد و داستان د د ت دوباره برای ما تکرار نشود گفتم که الان زود است که این تکنولوژی وارد زندگی خصوصی مردم شود باید تحقیقات اپیدمیولوژیک در مورد آن کامل شود. حال با این مقدمه مطلب زیر را بخوانید

به نقل از ایرنا محققان مركز تحقيقاتي غذا و كشاورزي ام. يو( MU ) واقع در دانشگاه ميسوري آمريكا موفق به كشف يك روش جديد براي شناسايي نانوذرات سمي شدند.

به گزارش گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه نيچر، در سال هاي اخيراستفاده از نانوذرات در صنايعي از جمله تصفيه آب آشاميدني، بسته بندي مواد غذايي، مواد آرايشي و بهداشتي و آفت كش ها به طور وسيعي رايج شده است.

برخلاف استفاده گسترده از اين نانوذرات، سوالي كه پيوسته ذهن محققان را مشغول كرده، سمي يا غير سمي بودن اين مواد است.
به عنوان مثال نانوذرات نقره داراي قابليت سركوب ارگانيسم هاي مضر هستند؛ اين نانوذرات توسط كشاورزان به عنوان آفت كش، در مزارع مورد استفاده قرار مي گيرند. با ابن وجود هنوز اطلاعاتي مبني بر سالم بودن يا مضر بودن آن براي انسان و محيط زيست وجود ندارد.
محققان دانشگاه ميسوري به تازگي موفق به كشف يك روش قابل اعتماد براي تشخيص نانوذرات سمي در محصولات غذايي و بهداشتي شده اند.
مدير اين پروژه تحقيقاتي در اين مورد گفت : در حال حاضر بيش از ۱۰۰۰ محصول در بازار وجود دارد كه در آن به نحوي از نانوذرات استفاده شده است ولي با اطمينان نمي توان گفت كه تمام اين محصولات بي خطر هستند ولي اين روش جديد قادر به شناسايي و تعيين ميزان اين مواد سمي، در تمام محصولات در كمترين زمان ممكن است.
محققان كار خود را با يك گلابي آغاز كردند و آن را درنانوذرات نقره غوطه ور كردند. پس از آن اين گلابي بارها و بارها در طول چهار روز توسط آب و محلول هاي مختلف شست وشو داده شد. نتيجه محققان را متعجب كرد چراكه تمام نانوذرات در پوست گلابي وجود داشتند و نانوذرات ريزتر علاوه بر پوست به بافت هاي آن نيز نفوذ كرده بودند.
در ادامه اين تحقيقات آمده است كه نانوذرات نقره بسيار خطرناك هستند و به راحتي به بدن نفوذ مي كنند و همراه با گردش خود و غدد لنفاوي در سراسر بدن پخش مي شوند و درنهايت به نقاط حساسي چون قلب؛ مغز، كبد و طحال مي رسند.
نانوذرات كوچكتر، موذي تر و خطرناك ترند.
استفاده از نانوذرات در صنايع بسته بندي، به محتويات بسته نيز نفوذ مي كنند و برخي براي سلامتي به شدت مضر هستند.
نحوه تشخيص نانوذرات سمي توسط اين تيم تحقيقاتي بسيار محرمانه است و هيچ اطلاعاتي در اين زمينه منتشر نشده است ولي به محض تكميل در اختيار سازمان غذاي آمريكا قرار خواهد گرفت.
گزارش كامل اين تحقيقات در شماره اخير نشريه Journal of Agricultural and Food Chemistry به چاپ رسيده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ دی۱۳۹۲ساعت 1:8  توسط رضا فولادی فرد  | 

بدون شرح

جای تاسف

نتیجه زباله های رها شده در دریا


+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۹ دی۱۳۹۲ساعت 13:39  توسط رضا فولادی فرد  | 

اولین کنفرانس ملی HSE با رویکرد صنایع بالادستی

اولین کنفرانس ملی HSE با رویکرد صنایع بالادستی به میزبانی دانشکده نفت آبادان، با همکاری وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و با حضور اساتید دانشگاه، مدیران و متخصصان صنایع بالادستی و دانشجویان در آذر ماه 1392 برگزار خواهد شد. دبیر خانه ی علمی این کنفرانس با بهره گیری از اساتید مجرب دانشگاه صنعت نفت و همچنین متخصصان پژوهشگاه ها و شرکت های نفتی تابعه وزارت نفت از برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه در خلال این کنفرانس خبر داده است. در این کنفرانس همچنین دست آورد ها و قابلیت های شرکت های داخلیِ فعال در زمینه اکتشاف و تولید در نمایشگاه جانبی به نمایش در خواهد آمد. از کلیه ی اساتید، صاحب نظران، متخصصان و دانشجویان برای حضور در این کنفرانس دعوت به عمل می آید.

 

+ نوشته شده در  شنبه ۲۰ مهر۱۳۹۲ساعت 10:25  توسط رضا فولادی فرد  | 

دریاچه نمک یا حوضچه نمک

اینم یکی از آخرین تصویرهای ماهواره ای از دریاچه نمک (شاید دیگه بعدا بهش بگن حوضچه نمک)

نمی دونم چی بگم ... در آینده

شاید ریزگزد نمکی...

طوفان نمک ...

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۲ آذر۱۳۹۱ساعت 16:17  توسط رضا فولادی فرد  | 

این روزها نفس کشیدن سخت است - بزن باران ببر آلودگی را

بس که با کبر نشستیم تکی در خودرو     

     عامل چرک هواتیم, کجا رفته ایم

آلودگی هوا عکس العمل طبیعی محیط زیست به سو مدیریت شهری صنعتی و فرهنگی ماست

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۵ آذر۱۳۹۱ساعت 17:36  توسط رضا فولادی فرد  | 

داستان مرگ روباه بامرام

برای روباه شیدایی که در شیدا سکته کرد و رفت!

 به نقل از سایت مهار بیابان زایی: 

  نامش اصغر درخشان است، هفت سالی می‌شود که می‌شناسمش. نخستین بار در ارتفاعات بالادست تنگ زندان واقع در شمال منطقه حفاظت شده سبزکوه دیدمش ... او یکی از محیط‌بان‌های پاسگاه چهارتاق در جنب ناغان بود؛ محیط‌بانی که افتخار می‌کند به رسالتی که برعهده گرفته است ...
    چندی پیش دوباره او را دیدم، اینبار در کنار زاینده رود و در نزدیکی‌های منطقه حفاظت شده شیدا ...
    برایم داستانی را تعریف کرد که تکانم داد و اشک از چشمانم جاری ساخت ... قرار است یک گروه فیلمساز، ماجرایی را که او دیده است، تبدیل به یک فیلم کند ... اما تا آن زمان، فکر می‌کنم کمترین قدردانی از او و از روح بلند آن روباه شیدا، آن است که شما خوبان روزگار و مخاطبان عزیز دل‌نوشته‌هایم را هم از آن آگاه کنم.
    خواهشم این است که شما هم پس از خواندن این داستان، آن را با دوستانی که بیشتر دوست‌شان دارید، به اشتراک نهید تا ایرانیان بیشتری بدانند که یک حیوان، یک روباه هم ممکن است چنان در برابر هم‌نوعانش شرمنده و خجالت‌زده و شرمسار شود که نتواند به زندگی برگردد و تمام کند ...

    اصغر می‌گوید: روزی که مشغول گشت زنی در منطقه حفاظت شده شیدا بوده است، متوجه انباشت مقداری لاشه مرغ می‌شود که احتمالاً از طریق مرغداری‌های محل و پنهانی در آن ناحیه تخلیه شده بودند. وی می‌گوید: در همان لحظه که می‌خواستم به سمت لاشه‌ها حرکت کنم، دیدم یک روباه به سرعت به سمت آنها رفته و می‌کوشد تا لاشه‌ها را استتار کند و سپس از منطقه دور می‌شود ... اصغر هم بلافاصله خود را به محل استتار رسانده و جای مرغ‌ها را عوض می‌کند ...
    از او می‌پرسم: چرا این کار را کردی؟ می‌گوید: می‌خواستم ببینم آیا واقعاً آنقدر که می‌گویند: روباه‌ها باهوش هستند، درست است یا خیر؟
    خلاصه اصغر گوشه‌ای کمین می‌کند تا روباه دوباره برگردد ... منتها اینبار با کمال تعجب، در‌می‌یابد که روباه قصه‌ی ما تنها نیست و با خود چند روباه دیگر را هم آورده است. آنها اما هر چه می‌گردند، لاشه مرغ‌ها را نمی‌یابند ... تا سرانجام، همه‌ی روباه‌ها خسته شده و به دور روباه اصلی، حلقه می‌زنند ...
    اصغر می‌گوید: آنچه که داشتم می‌دیدم، برایم باورکردنی نبود و اگر با چشم خودم نمی‌دیدم، امکان نداشت که قبول کنم ... زیرا روباهی که در مرکز حلقه ایستاده بود، نخست به تک تک روباه‌ها نگاه کرد و آنگاه، ناگهان مانند یک لاشه بر زمین افتاد و بی‌حرکت ماند ...
    اصغر خود را بلافاصله به محل رساند که سبب شد تا دیگر روباه‌ها منطقه را ترک کنند ... اما به این نتیجه رسید که حقیقتاً انگار روباه مرده است! او حتا به سرعت دامپزشک منطقه، آقای دکتر تراکنه را هم خبر کرد؛ اما او نیز نتوانست کاری بکند ... زیرا واقعاً روباه مرده بود ...     حیرت‌انگیزتر آن که پس از معاینه و کالبدشکافی لاشه حیوان، معلوم شد که روباه قصه ما در اثر ایست قلبی، جانش را از دست داده است!

    آری ... روباه‌ها هم ممکن است چنان در پیشگاه رفقای خود، احساس شرمساری و خجالت کنند که توان از دست داده و سکته کنند.
روباه شیدا، بی شک روباه بامرامی بود که دلش نمی‌خواست به تنهایی آن همه غذا را بخورد و برای همین رفقایش را خبر کرد ... و بی‌شک، من اگر جای اصغر بودم، آن آزار را روا نمی‌داشتم و می‌گذاشتم تا آنها از آن غذا بی هیچ ترسی نوش جان کنند ... اما عملکرد اصغر سبب شد تا دریچه‌ای دیگر به سوی جهان حیوانات گشوده شود و ما دریابیم که چه قوانین و سلوکی در بین آنها جاری است ...
    روباه‌ها، انگار جوانمردی و رفاقت و مرام و شرمندگی را خوب می‌فهمند؛ باید به آنها احترام نهاد و این جوانمردانه نیست تا عده‌‌ای سنگدل به نام شکارچی، این حیوانات محترم را نامحترمانه آزار رسانند و یا حتا هدف گلوله مرگبار خود قرار دهند.

    دوستان من: 
    ماجرای این روباه بامرام و شیدا را تا می‌توانید انتشار دهید، شاید سبب شود که یک شکارچی برای همیشه تفنگش را به دیوار منزلش آویزان کند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۱ساعت 16:35  توسط رضا فولادی فرد  | 

عاقبت مضرات محصولات مهندسی ژنتیکی شده - نوترکیب - هم انتشار یافت (فریب نوترکیب )

 داشتم تو سایت آقای درویش (مها بیابان زایی) مطلب زیر رو راجع به محصولات نو ترکیب می خوندم به یاد شعر  پست زیر افتادم اصطلاح جالبی بود "فریب نوترکیب"

http://rezaff.blogfa.com/post-145.aspx

(به نقل از مهار بیابان زایی)

در حقیقت، هر چند از بکارگیری محصولات تراریخته در دنیا که با دستکاری ژنتیکی ساخته می‌شوند) موسوم به Genetically modified Organism یا GMOs) حدود 15 سال می‌گذرد، اما منتقدین این روش بر این باورند که چنین زمان اندکی هرگز پاسخگوی بررسی دقیق آثار درازمدت این دستکاری‌ها بر روی سلامت مصرف‌کنندگان و جهش‌های ژنتیکی ناخواسته نیست. 
    اینک، امّا انتشار یک گزارش علمی توسط گروهی از دانشمندان فرانسوی در هفته گذشته، سبب شد تا بار دیگر مخالفت‌ها نسبت به فراگیرترشدن استفاده از چنین روش‌هایی در جهان افزایش یابد. بر بنیاد آزمایش‌های اخیر که نتایج آن روز چهارشنبه گذشته – 29 شهریور 1391 – در بسیاری از مجلات علمی، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های معتبر جهان منتشر شد، تأیید گردید که مصرف محصولات غذایی اصلاح شده از نظر ژنتیکی یا همان محصولات تراریخته، می‌تواند برای سلامتی انسان‌ها خطرناک باشد. زیرا دانشمندان فرانسوی با تکیه بر یک سری آزمایش‌های گسترده بر روی موش‌های آزمایشگاهی، نشان دادند که مصرف تراریخته‌ها به تولید تومور و خرابی دستگاه‌های داخلی بدن می‌انجامد.
    به دنبال انتشار این گزارش، گروه پرشماری از فرانسوی‌ها و دیگر مردم ساکن در اروپا، در همان روز در مقابل پارلمان اروپا به تولید مواد غذایی تراریخته و شرکت‌های وابسته به آن اعتراض کردند. نکته‌ای که حیرت نگارنده را از میزان نفوذ رسانه‌های گروهی در اروپا در بین مردم و درصد قابل توجه خوانندگان روزنامه برانگیخت! چرا که متأسفانه هرگز فکر نکنم با درج چنین خبری در همه‌ی روزنامه‌های تهران هم، بتوان شاهد کوچکترین اعتراضی در همان روز و در مقابل صحن بهارستان یا سازمان حفاظت محیط زیست باشیم! کیست که نداند چرا اینگونه است؟
    بگذریم ...
    آنچه که نگارنده در صدد هشدار آن است، یادآوری یک رخداد تاریخی مربوط به دهه‌های میانی قرن بیستم است؛ زمانی که توماس بورولوگ، معروف به پدر انقلاب سبز در کشاورزی، پیروزمندانه و سرخوشانه اعلام کرد با بکارگیری انواع مختلفی از مواد سمی و آفت‌کش (مانند د.د. ت) می‌توان غذای کافی برای همه‌ی مردم ساکن در کره زمین فراهم کرد و کابوس مالتوس را برای همیشه به خاطره‌ها سپرد. لیکن چند دهه بعد ثابت شد که مصرف د.د.ت و بسیاری از آن آفت‌کش‌ها، بیشتر از آن که آینده زندگی در کره زمین را روشن کنند، تیره و تار می‌کنند. به نحوی که اینک سالهاست مصرف چنین سمومی در کشاورزی ممنوع شده و روش‌هایی چون بی‌خاکورزی توصیه می‌شود. در مورد محصولات تراریخته هم، شاهد شنیدن شعارها و جملاتی بسیار شبیه بورولوگ بوده‌ایم؛ شرکت‌های تولید کننده این محصولات مشکوک، با قاطعیت از کیفیت مطلوب محصولات‌شان خبر داده و آن را یگانه راه مقابله با تهدیدات امنیت غذایی معرفی کرده‌اند؛ به نحوی که هم‌اینک در ایالات متحده آمریکا بیش از 62 میلیون هکتار از اراضی به کشت چنین محصولاتی نظیر سويا ، ذرت ، پنبه ، كلزا و برنج اختصاص یافته است؛ رقمی که در آرژانتین به حدود 21 میلیون هکتار، برزیل 15 ميليون هكتار، هند 7 ميليون هكتار، كانادا 6 ميليون هكتار و چين 4 ميليون هكتار می‌رسد . محصولاتی که با افتخار از صفت مقاومت به علف‌كش در كنار صفت مقاومت به آفات در آنها یاد می‌شود و قرار بوده در ایران هم دست کم نیم میلیون هکتار از وسعت اراضی کشاورزی به تولید آنها اختصاص یابد.
    گاه با خود می‌اندیشم: این همه سرعت برای افزایش شمار آدم‌ها و فراهم کردن غذا به هر بهایی و با هر کیفیتی در کره زمین برای چیست؟ آیا بهتر نیست به جای تأمین غذا با چنین کیفیت تردیدآمیزی برای دهان‌های پر شمار ِگرسنه، بکوشیم تا با کاهش نرخ زاد و ولد در کره زمین، زندگی با کیفیت‌تری را برای همگان تحقق بخشیم؟ آیا این به عدالت نزدیک‌تر نیست؟

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۱ساعت 16:16  توسط رضا فولادی فرد  | 

مراقب uv باشيد- مسئله اشئه ماورائ بنفش و آشنایی با uv

10 روز از روزهای خرداد ماه میزان اشعه ماورای بنفش در پایتخت در وضعیت خطرناک بوده اما هیچگونه هشداری از سوی دستگاههای متولی به شهروندان داده نشده است. این درحالی است که روزانه میزان اشعه UV در پایتخت اندازه‌گیری می‌شود.

به گزارش مهر، تابستان سال گذشته بود که هشدار تازه ای بر هشدارهای روزانه اضافه شد و وزارت بهداشت و مدیریت شهری نسبت به وضعیت خطرناک اشعه ماورای بنفش در برخی از روزهای تابستان و اثرات مخرب آن بر پوست شهروندان هشدار دادند. حالا به جز آلودگی هوا و صوت عامل تازه ای برای به خطر افتادن سلامت شهروندان مطرح شده بود.

هشدارهای روزانه وزرات بهداشت سبب شد شورای شهر تهران نیز محدودیتهایی برای فعالیت استخرهای سرباز و استفاده از زمین های چمن در ساعاتی از روز مصوب کند اما برخی معتقد بودند این هشدارها برای فروش کرم های ضد آفتاب و عینک های آفتابی است و ریشه علمی ندارد. یکی از مخالفان اعلام روزانه میزان اشعه ماورای بنفش، مدیر مرکز ازن‌سنجی ایران و خاورمیانه بود که اعتقاد داشت میزان تابش اشعه ماوراءبنفش در کشور 14 سال است که ثابت مانده است.

او این هشدارها را تشویش اذهان عمومی دانسته و گفته بود بهتر است وزارت بهداشت به جای هراس‌آفرینی در جامعه، زمان تابش این اشعه را به مردم اعلام کند، میزان تابش شدید این اشعه در فصل تابستان تنها 10 دقیقه است که طبق بررسی‌های انجام شده حدودا از ساعت 14:30 تا 14:40 دقیقه هر روز در فصل تابستان است.

به گفته مدیر مرکز ازن‌سنجی ایران و خاورمیانه  مردم می‌توانند در این زمان کوتاه حتی‌المقدور در سایه قرار بگیرند یا اگر اجباری به حضور در زیر نور خورشید دارند از کرم‌های ضدآفتاب و عینک‌های آفتابی استفاده کنند.

سایر کارشناسان نیز بر ثابت بودن میزان اشعه ماورای بنفش تاکید داشتند. به گفته یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بالا بودن اشعه ماورای بنفش تهران مساله تازه‌ای نیست و از آنجا که اطلاعات مربوط به آن اخیرا اندازه‌گیری می‌شود، به تازگی مورد توجه قرار گرفته است.

اما امسال مسئولان ترجیج دادند با وجود 10روز خطرناک تنها در ماه خرداد ماه و 4 روز وضعیت زیانبار سکوت کرده و هیچ هشداری در خصوص میزان بالای اشعه ماورای بنفش به شهروندان ندهند. این در حالی است که مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تاکید می کند این آمار به طور روانه به دستگاه های مسئول گزارش می شود و هشدارهای لازم در خصوص حفظ سلامت شهروندان باید از سوی این نهاد ها و سازمان ها اعلام شود.

اما این اشعه خطرناک و نامرئی چیست و چه زیانهایی دارد؟
 
اشعه فرابنفش UV

اشعه فرابنفش انرژی الکترومغناطیسی است که طول موج کوتاه و انرژی زیادی دارد و برای چشم انسان نامرئی است و در طیف الکترومغناطیسی، بین اشعه ایکس و نور مرئی قرار دارد. وجود این اشعه در نور خورشید باعث آفتاب سوختگی پوست بدن می‌شود. این اشعه طول موجی بین 400-100 نانومتر دارد. اشعه ماورای بنفش نور خورشید به 3 دسته UVA، UVBو UVC با طول موج های مختلف تقسیم بندی می شود؛

•  (UVA(315–400 nm

• (UVB (280–315 nm

•  (UVC (100–280 nm0

حدود 95درصد از اشعه ماوراء بنفش نور خورشید که به سطح زمین می رسد از نوع UVA است و تقریبا تمامی UVC و قسمت اعظم UVB (حدود 90درصد) قبل از رسیدن به سطح زمین توسط لایه ازن، دی اکسید کربن، اکسیژن و بخار آب در اتمسفر جذب می شود. در سال های اخیر ایجاد آلودگی های صنعتی و تولید گازهای گل خانه ای سبب کاهش ضخامت لایه ازن گردیده اند، در نتیجه میزان بیشتری از UVB و UVC ازجو زمین عبور کرده و به سطح زمین می رسند.

میزان اشعه UV متأثر از عوامل ذیل است:

- میزان نور خورشید: میزان اشعه UV متأثر از زمان روز و سال است. میزان اشعه UV در حدود ظهر (در طول شبانه روز) و در فصل تابستان بیشترین مقدار است.

- عرض جغرافیایی: با نزدیکی به خط استوا میزان اشعه UV افزایش می یابد.

- میزان ابرناکی: با کاهش میزان ابرناکی اشعه UV افزایش می یابد هر چند با وجود ابری بودن آسمان امکان بالا بودن میزان اشعه UV وجود دارد.

- ارتفاع: با افزایش ارتفاع در سطح زمین و با رقیق شدن هوا میزان اشعه UV افزایش می یابد، بطوریکه هر هزارمتر ارتفاع میزان اشعه UV 12-10% افزایش می یابد.

- ازن: ازن باعث جذب اشعه UV می گردد که میزان آن در طول سال و در ساعات شبانه روز متغیر است.

- انعکاس در سطح زمین: انواع مختلف پوشش سطح زمین میزان متفاوتی از اشعه UV را منعکس می کند.بطور مثال پوشش برف تا 80%، شن ساحلی خشک 15% و سطح آب دریا 25%، اشعه UV را منعکس می کنند.


شاخص اشعه UV

این شاخص میزان انعکاس اشعه UV را در سطح زمین نشان می دهد. میزان این شاخص از صفر به بالا بوده و افزایش این شاخص باعث تشدید اثرات نامطلوب اشعه UV بر پوست و چشم می شود.

جدول شاخص UV

اثرات شاخص UVI
کم کمتر از 2
متوسط 3-5
زیاد 6-7
بسیار زیاد 8-10
خطرناک +11با افزایش مقدار طول موج اشعه UV میزان نفوذ آن در پوست افزایش می یابد. چنانچه UVC به سطح زمین برسد تنها در لایه شاخی اپیدرم نفوذ می کند، در حالیکه UVB که طول موج بیشتری دارد تا قسمت فوقانی درم پیشرفت کرده و UVA نیز که دارای بالاترین مقدار طول موج می باشد تا اعماق درم نفوذ می کند.

نفوذ گروه های مختلف اشعه UV در پوست


استفاده از عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و ماندن درمنزل در ساعات اوج تابش خورشید از توصیه های ابتدایی برای کاهش تاثیرات این اشعه بر سلامت شهروندان است.

 توصیه های سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در حدود مختلف شاخص اشعه UV

میزان اثر شاخص UVI توصیه های سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا (EPA)
کم 2-1 • در طول روز از عینک آفتابی استفاده کنید.
• در فصل زمستان، انعکاس برف می تواند میزان اثر اشعه UV را دو برابر افزایش دهد.
• افراد حساس به نور خورشید از پوشش و ضد آفتاب استفاده کنند.
• برف و آب، نور خورشید را منعکس می نمایند. لذا شناگران و اسکی بازان توصیه های ایمنی را رعایت کنید.
• استفاده از عینک آفتابی و ضد آفتاب با SPF بالاتر از 15 توصیه می شود.
• قسمت های چانه و بینی بیش از بقیه اعضای صورت در معرض UV قرار دارند،محافظت از این قسمت ها را در نظر داشته باشید.
 
متوسط 5-3 • از پوشش مناسب و ضد آفتاب استفاده کنید و در نیمروز که اشعه نور خورشید و UV افزایش می یابد در سایه فعالیت کنید.
• یک راه ساده برای تعیین میزان مواجهه با اشعه ماوراء بنفش نگاه کردن به سایه خود است، اگر سایه شما از خودتان بلندتر باشد، (اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر) شما در معرض میزان کمی از اشعه UV قرار دارید. اگر سایه شما از خودتان کوتاه تر است ، شما در معرض میزان بالایی از اشعه UV قرار دارید، بنابراین از محافظ برای چشم و پوست خود استفاده کنید.
 
زیاد 7-6 • در این شرایط لزوم محافظت از آفتاب سوختگی ضروری است.
• فعالیت در معرض نور خورشید در ساعات 11 صبح الی 4 بعد از ظهر محدود کنید و در صورتیکه در این ساعات در معرض نور خورشید قرار دارید، از کلاه ، پوشش ، عینک آفتابی و ضد آفتاب استفاده کنید.
بسیار زیاد 8-10 • اقدامات احتیاطی مضاعف انجام شود.
• قسمت هایی از پوست که پوشش نداشته باشند به سرعت آسیب دیده و می سوزند.
سعی کنید، در ساعات 11 صبح الی 4 بعد از ظهر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب نموده و در صورتیکه در معرض نور خورشید قرار دارید از کلاه، پوشش ، عینک آفتابی و ضد آفتاب استفاده کنید.
• طی فعالیت های روزمره در فضای باز ، ورزش ، باغبانی و ... بویژه در ساعات اوج 10 صبح الی 4 بعد از ظهر از عینک آفتابی و ضد آفتاب استفاده کنید.
خطرناک +11 • تمامی اقدامات احتیاطی را رعایت کنید.
• قسمت هایی از پوست که پوشش نداشته باشند در عرض 1 دقیقه آسیب دیده و می سوزند.
• شن و ماسه سفید و سطوح صاف (آب) اشعه UV را منعکس می کنند بنابراین شناگران در معرض میزان بیشتری از اشعه UV قرار دارند.
• از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از ساعات 11 صبح الی 4 بعد از ظهر اجتناب کنید.
• از پوشش مناسب، کلاه، ضد آفتاب استفاده کنید.
• از عینک های آفتابی با قدرت حذف 100-99% اشعه UV استفاده کنید.

میزان اشعه ماورای بنفش روزانه اندازه گیری می شود. جدول زیر میزان اندازه گیری این اشعه در خردادماه امسال است.

نتایج اندازه گیری اشعه UV (خرداد ماه 1391)

 ردیف  تاریخ  UV INDEX
 1  91/3/1  11.08
 2  91/3/2  3.84
3  91/3/6  12.2
 4  91/3/7  11
5  91/3/8  11.4
6  91/3/9  10.72
7  91/3/10  11.08
8  91/3/13  12.48
 9  91/3/14  12.44
 10  91/3/15  12.2
 11  91/3/20  11.36
 12  91/3/21  9.28
13  91/3/24  11
 14  91/3/27  10.12
15  91/3/30  2.16
 16  91/3/31  8.56

همانطور که در جدول  دیده می شود در اغلب روزها میزان UV INDEX بالاتر از حد مجاز بوده و تنها در روزهایی که شرایط جوی ابری و یا غبار آلود است این میزان کاهش داشته است.

وزارت بهداشت امسال هیچ هشداری در خصوص روزهای خطرناک به شهروندان نداده و حتی برخلاف سال گذشته هیچ گونه اطلاع رسانی نیز در این رابطه نداشته است. این طور به نظر می رسد دستگاههای متولی منتظرند روزهای گرم تر سال از راه برسند تا موتور هشدارهایشان را روشن کنند.
+ نوشته شده در  دوشنبه ۵ تیر۱۳۹۱ساعت 15:11  توسط رضا فولادی فرد  | 

همایش ملی جریان و آلودگی هوا

همايش ملي جريان و آلودگي هوا

  سنجش و مدلسازي محيط - شهريور 1391

Air Flow and Pollution national conference (AFP)

Environment Measurement and Modeling - Sept. 2012

 
جهت اطلاعات بیشتر به سایت همایش  ( http://www.civiliran.com/conf/afp ) مراجعه فرمایید.


 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۵ بهمن۱۳۹۰ساعت 12:41  توسط رضا فولادی فرد  | 

تدوين راهنمای نحوه محاسبه ,تعیین واعلام شاخص کیفیت هوا(AQI)

مركز سلامت محيط و كار با همكاري پژوهشكده محيط زيست دانشگاه علوم پزشكي تهران راهنماي نحوه محاسبه، تعيين و اعلام شاخص كيفيت هوا (AQI)را منتشر كرد.

 برای دریافت فایل این راهنما اینجا کلیک نمایید

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۰ساعت 16:34  توسط رضا فولادی فرد  | 

صعود بهداشت محیط نزول محیط زیست

براساس گزارش شاخص عملکردی محیط‌زیست (EPI (2012 Environmental Performance Index ایران از میان 132 کشور جهان با کسب نمره 73/42 در مقام 114 جهان قرار گرفته است. این در حالی است که کشور ما در سال 2010 با کسب نمره 60 در مقام 78 جهان و در سال 2008 میلادی با نمره 9/76 در رتبه 67 جهان قرار داشته است.

به گفته دکتر سعید متصدی :

دانشگاه ییل یکی از معتبرترین دانشگاه‌های معتبر دنیاست و سابقه طولانی در اندازه‌گیری شاخص‌های زیست‌محیطی دارد تا آنجا که این دانشگاه در سال 2005 روش‌ای پی‌ای (EPI) که ترجمه آن شاخص عملکرد زیست‌محیطی است را ابداع کرد و هم‌اکنون این روش مبنای اندازه‌گیری و گزارش‌های مرتبط با محیط‌زیست است. وی با اشاره به اینکه شاخص عملکرد زیست‌محیطی تمام جوانب را لحاظ می‌کند خاطر نشان کرد: برای نمونه در همین گزارش اخیری که اعلام شده، میزان مرگ‌ومیر در ایران سیر نزولی را نشان می‌دهد و حاکی از آن است که وضعیت بهداشت در کشور سیر صعودی دارد همچنان‌که براساس این شاخص وضعیت آب کشور ما به همان میزان خراب است که وضعیت آمریکا در این زمینه خراب است و برای هر دو کشور بیلان منفی 43درصد اعلام شده است. این نشان می‌دهد که این شاخص مبنای علمی دارد و به دور از شائبه سیاسی عمل می‌کند.

البته قابل ذکر است که رئیس محترم سازمان محیط زیست این رتبه بندی را قبول ندارند!

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۱ بهمن۱۳۹۰ساعت 11:57  توسط رضا فولادی فرد  | 

محیط زیست ایران در شش ماه گذشته

به نقل از گرین بلاگ:

محمد درویش پرسیده است که" محیط زیست ایران در شش ماه نخست سال 1390 چگونه نفس کشید؟" سالی که...

سالی که همچنان دشت‌های کشور به فرونشست آرام خود در اثر تداوم آزمندی‌های ما ادامه داد؛ همانگونه که آبزیان دریای مازندران و خلیج فارس به مرگ خاموش خویش در اثر بحران آلودگی در این دو پهنه آبی فراخ وطن ادامه دادند ...

 و البته خوشبختانه آرتمیای دریاچه ارومیه دیگر نگران آلودگی نبود! زیرا دیگر آبی نمانده بود در کویر ارومیه تا بخواهد زنده بماند! همان گونه که دیگر آبی در تالاب گاوخونی نماند و زنده رود به مرگ سلام داد و همانگونه که دریاچه پریشان همچنان پریشان ماند و پریشان حالی‌اش تا ارژن و مهارلو هم ادامه یافت ... و البته در بین همه رخدادهای ریز و درشت این 186 روز باید به هجرت ابدی جوان نیکوخصال و سختکوش طبیعت ایران، یاسر انصاری کجوری هم اشاره کنیم که با مرگ ناباورانه‌اش در سی و دو سالگی نه فقط عروس محیط زیست ایران – مژگان جمشیدی عزیز – را سیاهپوش کرد، بلکه همه ی زیستمندان وطن را از یک یار بی منت و یک سلحشور راستین و حامی خویش محروم ساخت و البته خوش به حالش که نبود تا قتل عام فجیع و باورنکردنی آن سه خرس مظلوم را در سمیرم ببیند و خون گریه کند ... اصلن شاید یاسر رفت چون دلش دیگر گنجایش تحمل این همه بی مهری با طبیعت زادبومش را نداشت و هنوز ماجرای تلخ پلنگی که در تربت جام به دکل برق پناه برده بود را فراموش نکرده بود. و او رفت تا هرگز گوش‌هایش نشود که چگونه پدر کویرشناسی ایران و چهره ماندگار علمی کشور، او و طرفداران محیط زیست را در وطنش و به جرم انتقاد از سیاست های سدسازی، بی سواد و کم اطلاع  معرفی کرد.
بله سال 90 می رود تا از نیمه بگذرد؛ اما دل پردرد فعالان محیط زیست و منابع طبیعی کشور همچنان پر است از تاراج اندوخته های زاگرس به بهانه تولید ذغال و پر است از مقاومت نابخردانه مقامات محلی سه استان درگیر در ماجرای دریاچه ارومیه برای  عدم تمکین از پرداخت حق آبه دریاچه و پر است از ریزگردهایی که همچنان بر سر و روی سرزمین مان می بارد و پر است از پیشنهاد طرحهایی که به بهانه احیاء منابع طبیعی کشور، می خواهد آن را به حراج گذارد! دل ما پر است از احتمال شوری آب کارون به دلیل ساخت سد دو هزار میلیارد تومانی گتوند و دل ما پر است از قاچاق خاک حاصلخیزمان و پر است از دیدن مردمی که مشتاقانه برای تماشای مرگ یک انسان خطاکار خود را در سپیده‌دمان به خیابان ها می ریزند، اما برای مرگ گاوخونی، زاینده رود، نیریز، کم‌جان، هامون، ارومیه، مهارلو، طشک، آجی گل، مسیله و ... حتی اشک هم نمی‌ریزند! می‌ریزند؟

+ نوشته شده در  شنبه ۲ مهر۱۳۹۰ساعت 21:10  توسط رضا فولادی فرد  | 

اولین همایش دانشجویی «محیط زیست دریاچه ارومیه»

اولین همایش دانشجویی «محیط زیست دریاچه ارومیه» به همت گروه علوم محیط زیست دانشگاه زنجان، 20 و 21 مهر ماه امسال برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محورهای اولین همایش دانشجویی محیط زیست دریاچه ارومیه شامل «زمین‌شناسی زیست محیطی دریاچه ارومیه»، «تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر دریاچه ارومیه»، «آلودگی محیط زیست دریاچه ارومیه»، «اثرات توسعه و تاثیر آن بر دریاچه ارومیه»، «مطالعات هیدرولوژیکی و تاثیر آن بر دریاچه ارومیه»، «راهکارهای حفظ و توسعه پایدار دریاچه ارومیه» است.

«فراهم كردن فرصتی برای ارایه پژوهش‌های علمی درباره دریاچه ارومیه»، «تعامل و مشارکت علمی صاحبنظران دانشگاهی، پژوهشگاه‌های تحقیقاتی و مراکز صنعتی»، آشنایی با محیط زیست دریاچه ارومیه و اثرات زیست محیطی آن» و «ارایه راهکارهایی جهت حفظ بوم‌سازگان دریاچه ارومیه» از جمله اهداف برگزاری این همایش علمی است.

علاقمندان می‌توانند برای كسب اطلاعات بیشتر به پایگاه الکترونیکی دانشگاه به نشانی http://www.znu.ac.ir/urmulake مراجعه كرده و یا با شماره تلفن‌های 02415154044 و یا 09359861009 تماس بگیرند

+ نوشته شده در  جمعه ۴ شهریور۱۳۹۰ساعت 0:17  توسط رضا فولادی فرد  | 

اولين كنفرانس مديريت پسماند و بازيابي انرژي در صنعت نفت

اولين كنفرانس مديريت پسماند و بازيابي انرژي در صنعت نفت

زمان برگزاري کنفرانس: نيمه اول شهريور ماه 1390- تهران

آخرين مهلت ارسال چکيده مقالات30/2/1390

اعلام نتايج 15/3/1390

آخرين مهلت ارسال متن کامل مقالات 15/4/1390

اعلام نتايج 5/5/1390

آخرين مهلت ثبت نام در کنفرانس 15/5/1390

اعلام برنامه نهايي کنفرانس 30/5/1390 

آخرين مهلت ثبت نام در نمايشگاه جنبي 15/5/1390 

جهت اطلاعات بيشتر به آدرس اينترنتي www.wmrc.ir مراجعه فرماييد

محورهاي كنفرانس عبارتند از:...


اقتصاد و سرمايه گذاري

1. تبديل پسماند به سرمايه، "ابتکارات و نوآوري ها"
2. پسماند در چشم انداز کنوني اقتصاد کشور
3. چشم انداز موسسه هاي مالي و شرکت هاي خصوصي در زمينه پسماند
4. مديريت پسماند و هزينه ها: با نگاه ويژه به صرفه اقتصادي پروژه ها
5. ارائه مدل علمي براي محاسبه هزينه پروژه هاي مديريت پسماند
6. مديريت پسماند، بازيافت مواد و درآمدهاي اقتصادي
7. بازيافت سرمايه و تجاري سازي مديريت پسماند
8. سياست ها، سرمايه گذاري ها، پروژه ها و قوانين مربوط با مديريت پسماند
9. محرک هاي اقتصادي و مديريت پسماند

بقیه در ادامه مطلب
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 16:44  توسط رضا فولادی فرد  | 

پنجمین همایش ملی مهندسی محیط زیست

پنجمین همایش ملی و نمایشگاه تخصصی مهندسی محیط زیست پاییز 1390 برگزار می شود


محل دبیرخانه دائمی همایش: تهران، خيابان ستارخان، روبروي برق آلستوم، كوچه فياض، پلاك 51
دفتر همایش: دانشگاه تهران، دانشکده محیط زیست
تلفن: 3 - 44267401 فكس: 44205740
ه شرح ذیل مراجعه نمایید

http://celco.ir/index.html


جهت اطلاعات بیشتر به سایت همایش ب

موضوعات و محورهای همایش :

آب و فاضلاب:

-         تصفیه آب برای مصارف شهری و صنعتی (سیستم ها و فرآیندها)

-         تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی

-         راهبری تصفیه خانه های آب و فاضلاب شهری و صنعتی

-         مدیریت کاهش آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی

-         استانداردهای کیفی آلودگی آب (حدود مجاز آلاینده های خطرناک)

-         استانداردهای کیفی پساب های تصفیه شده

-         تصفیه (تثبیت) لجن های حاصل از تصفیه آب و فاضلاب

-         دفع و استفاده مجدد از پساب

-         دفع و استفاده مجدد از لجن

 

خاک و پسماند:

-         شناسایی و پایش آلاینده های خاک

-         حذف آلاینده های خاک با استفاده از فناوری های فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیکی، حرارتی و ...

-         استانداردهای حد مجاز آلاینده ها در خاک

-         مدیریت پسماند (جمع آوری، کاهش از مبداء، دفع، دفن، بازیافت، کمپوست و ... )

-         مکان یابی، طراحی و اجرای محل دفن بهداشتی و مهندسی پسماندها (لندفیل)

-         زباله سوزی و پسماندهای ویژه

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 16:34  توسط رضا فولادی فرد  | 

تغییر زمانبرگزاری همایش hseوزارت نفت

با سلام

تاریخ برگزاری این همایش به 3 و 4 خرداد تغییر یافت

+ نوشته شده در  سه شنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 16:19  توسط رضا فولادی فرد  | 

چهارمین همایش HSE وزارت نفت

 

اين همايش با اهداف توسعه و بهبود فرهنگ HSE، ارتقاء تعهد مديريت ارشد سازمان نسبت به HSE، آشنايي با دستاوردهاي نوين و كسب تجارب روز پيرامون موضوعات HSE و شناسايي موانع استقرار نظام مديريت HSE در صنعت نفت در روزهاي 27 و 28 ارديبهشت ماه 1390 در محل مجتمع فرهنگي و آموزشي محمودآباد و به ميزباني شركت ملي نفت ايران برگزار خواهد شد.
آخرين مهلت ارسال چكيده مقالات 25 بهمن ماه سال جاري و آخرين مهلت ارسال اصل مقالات پذيرفته شده 15/12/89 خواهد بود.
علاقمندان مي توانند جهت كسب اطلاعات بيشتر در خصوص محورهاي همايش، چگونگي ارسال مقالات و ... به سايت http://hse.nioc.ir مراجعه و يا با شمار تلفن 84183526-021 تماس حاصل نمايند
+ نوشته شده در  یکشنبه ۸ اسفند۱۳۸۹ساعت 1:4  توسط رضا فولادی فرد  | 

چه جانی میگیرد از شیر و ببرهامون

عجب حکایتی است این داستان مشمشه 

و گلوله 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ بهمن۱۳۸۹ساعت 1:36  توسط رضا فولادی فرد  | 

عسلویه دوم و سوم! پلی به تخریب

چند روز پیش تبلیغ تلویزیونیش هم پخش شد برای سرمایه گذاری!!!!!!!!

سرمایه گذاری برای تخریب محیط زیست

جالب است نه

همان طرح احداث آزادراه روی دریاچه خزر!!!!!!!!!!!!!

به نقل ازوبلاگ «پیدا و پنهان تخریب زمین »:

در زمان ساخت چند سد در بالادست و همچنین اتوبان شهید کلانتری در دل دریاچه ارومیه ، هر چه کارشناسان محیط زیست فریاد زدند که احداث این سدها و  اتوبان ، به مرگ این دریاچه می انجامد ، دولتمردان گرامی گوش هایشان را گرفتند تا به قول خودشان ، این سیاه نمایی ها را نشنوند و برخی مردم و با کمال تاسف گروه های تحصیلکرده به محیط زیستی ها برچسب " ضد توسعه " زدند . حالا نتیجه اش را همه دارند می بینند و البته دودش به چشم همه گان خواهد رفت .

   اما ظاهرا قرار نیست ما از رخدادها عبرت بگیریم و یا به نظرات کارشناسان توجه کنیم . حالا قرار است آزادراهی بر روی خزر احداث شود و تمام  تنوع زیستی خزر و تالاب انزلی ، میانکاله ، خلیج گرگان و .... به سوی نابودی روند و لابد اسمش هم می شود عسلویه سوم . چون عسلویه دوم را جناب شاعری ، استاندار نخبه وقت گلستان  و  " قائم مقام کنونی سازمان حفاظت محیط زیست " ) بله ، واقعیت دارد ) با حمایت از احداث پتروشیمی در این استان کلنگ زدند .

   لابد قائم مقام بعدی سازمان پرتلاش محیط زیست هم جناب قهرمانی،  استاندار  مازندران خواهد بود و البته این هم از دستاوردهای پربار دولت مهرورز دهم برای محیط زیست کشور است که هماره از نخبگان و نوابغ حوزه های مختلف، به نفع محیط زیست بهره می برد !!!! 

+ نوشته شده در  جمعه ۱ بهمن۱۳۸۹ساعت 1:14  توسط رضا فولادی فرد  | 

متاسفم (به مناسبت ف یل تر شدن سایت محیط زیستی آقای محمد درویش)

چند روز پیش که خواستم به وبلاگ دوست عزیزمان محمد درویش (مهار بیابانزایی)که می توان گفت  روزترین و پرکارترین و قوی ترین وبلاگ محیط زیستی کشور است فیلتر شده !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خواستم ابراز تاسفی کنم همین!!!!

و یکی از مقالات ایشون رو در  اینجا بیاورم:


فرض كنيم ميانكاله به جاي آن كه در جنوب شرق درياي مازندران قرار گرفته بود، در سواحل شرقي ژاپن يا كرانه هاي شمالي استراليا يا جنوب اسپانيا واقع شده بود؛ با او چه مي كردند؟ آيا آن مردمان هم تومار تهيه مي‌كردند و شكايت مي‌بردند كه چرا از قلب ميانكاله نبايد يك جاده عبور كند؟ و يا چرا ما نبايد يك پالايشگاه در ميانكاله داشته باشيم؟ و چرا گاوميش‌هاي ما نبايد به هر تعداد و زماني كه دوست دارند در ميانكاله بچرند؟ و يا رییس محیط زیست آنجا هم به جرم مخالفت با تخریب میانکاله از کاربرکنار می شد؟ و یا ...

به نظر مي‌رسد كليد رخداد تلخي كه در ميانكاله درحال وقوع است را مي‌توان با فرض پيش‌گفته بهتر درك كرده و به واكاوي دلايل تشديد ناپايداري نخستين تالاب بين‌المللي ثبت شده ايران در كنوانسيون رامسر پرداخت.


ميانكاله اولین معبر و منزلگاه ورود پرندگان مهاجر در شمال ايران است؛ منزلگاهي كه به دليل شرايط ناهمتاي طبيعي‌اش مي‌تواند به صورتي همزمان هم قرقاول را در خود جاي دهد (که زیستگاهي عموماً جنگلي دارد) و هم دراج را که اغلب در مناطق شنی و ماسه‌ای خوزستان زندگی می‌کند.

حضور همزمان قرقاول و دراج در ميانكاله شبيه به وجود آب شور و شيرين در درياچه بختگان مرحوم است كه سبب شده بود آن محيط آبي بي نظير هم در تمام دنيا يگانه و بی همتا باقي ماند. افسوس که دیروز قدر بختگان را ندانستیم؛ همان گونه که امروز قدر میانکاله را نمی دانیم! می دانیم؟

اگر امروز – آن گونه كه اسماعيل كهرم مي گويد  - از مجموع 120 هزار بال پرنده‌اي كه تا سه دهه‌ي پيش در ميانكاله حضور داشتند، فقط 11 هزار بال باقيمانده است؛ و اگر بر بنياد مطالعات كامبيز بهرام سلطاني، پاره‌هايي از ميانكاله اينك در اثر تحمل فشار بيش از حد گاوميش‌ها (حدود سه برابر بيش از ظرفيت در سطحي معادل 26 هزار هكتار از وسعت حدود 69 هزار هكتاري زيستگاه)، نه‌تنها رويش طبيعي‌شان از ميان رفته، بلكه سطح زنده‌ي خاك نيز به شدت آسيب ديده و تخريب شده است، بايد بپذيريم كه ناپايداري شرايط بوم‌شناختي ميانكاله شتابان در حال اوج گرفتن است و بايد هرچه سريع‌تر برنامه‌ي جامعي براي بهسازي، باززنده‌سازي يا Rehabilitation and Habitat Restorationدر اين زيستگاه منحصر به فرد ايران به مرحله اجرا درآید؛ برنامه ای که بدون نیاز به بهانه ی نگون بختی به نام ببر سیبریایی هم بتوان آن را با اراده و توان و جسارت لازم اجرایی کرد.


با اين وجود، شوربختانه باید بپذیریم که نه تنها هيچ اراده‌اي براي اجرايي شدن چنين برنامه‌اي در سطح منطقه و سازمان ديده نمي‌شود، بلكه برعكس شاهد خراش بيشتر ميانكاله به بهانه اشتغال‌زايي و رفاه مردم بهشهر هم هستيم! غافل از اين كه بهشهر تا زماني بهشهر است كه بتواند همجواري مسالمت‌آميز خود را با يك تالاب بانشاط و  دربردارنده‌ي توان زيست‌پالايي درخور حفظ كند.


به ديگر سخن، تنها ويژگي ممتاز و كمتر آسيب ديده ميانكاله همانا وجود یک خلیج آرام و پاك از هر نوع آلودگي ديداري است؛ خصلت ارزشمندی که سبب شده تا خلیج میانکاله را زایشگاه امن ماهیان خاویاری بنامند (یادمان باشد که در طول 1600 کیلومتر نوار ساحلی دریای مازندران، فقط زیستگاه میانکاله با 65 کیلومتر طول از ساخت و سازها در امان مانده است)؛ اما متأسفانه می‌خواهند آن‌ آرامش و امنیت را هم به بهانه‌ي دسترسی به دریا با احداث جاده تخریب کرده و اصلی‌ترین محل تخم ریزی 90 درصد ماهیان جنوب دریای مازندران را نابود سازند! چرا؟

باید بدانیم که میانکاله از منظر سه معیار بین‌المللی واجد ارزش است: نخست آن که در برنامه انسان و کره مسکون یونسکو به عنوان اندوخته گاه زیست سپهر شناسایی شده است؛

 دوم این که پناهگاه حیات وحش برخی از گونه های نادر و ارزشمند کره زمین است و سوم آن که نخستین تالابی است که در سیاهه ی جهانی کنوانسیون رامسر از سوی ایران به ثبت رسیده است. درحقیقت بسیاری از کارشناسان بر این باورند که میانکاله یکی از 59منطقه اکوتون ویژه شناخته شده در جهان با کارکردهایی چندجانبه است؛ منطقه ای که مادر طبیعت برای آفرینش معماری هوش ربایش میلیون ها سال زمان مصروف کرده و اینک ما حق نداریم با ساخت سازه هایی طبیعت ستیزانه، همه ی آن زیبایی ها و طنازی های اهورایی را یک شبه نابود ساخته و ویران کنیم.


میانکاله به میلیون ها پرنده ی مهاجری تعلق دارد که همه ساله با پیمودن هزاران کیلومتر خود را به این نخستین ایستگاه سوخت‌گیری و تجدید قوای بی نظیر در خاک وطن می رسانند تا ایرانیان دیروز، امروز و فردا از تماشای این پرواز شکوهمند از فرش به عرش برسند. چه کسی می تواند بهای تماشای این منظره استثنایی را محاسبه کند؟
یکبار دیگر به پرسش نخستین این یادداشت برگردیم و با خود آهسته تکرار کنیم: آیا اگر میانکاله در ایران نبود، باز هم با او چنین نامهربانانه و آزمندانه برخورد می کردند؟

*عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

به گزارش سبزپرس، تارنگار مهار بیابان‌زایی مشهورترین وبلاگ طرفدار محیط زیست به زبان فارسی که هر روز با مطالبی تازه درباره آخرین اتفاقات زیست محیطی ایران توسط «محمد درویش» به روز می‌شد با حکم «کمیته مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‏ای» در ایران ف ی  ل ت ر شد.

 

محمد درویش در وبلاگ دیگرش با نام «دلنوشته‌ها» در این مورد اعلام کرده است که دیگر قصد وبلاگ نویسی ندارد؛ او با اشاره به خبر کشته شدن یک پلنگ بالای دکل برق فشار قوی که چندی پیش منتشر شده بود، به کنایه نوشته است: «مهار بیابان‌زایی هم بالای دکل برق رفت! نرفت؟»

درویش در بخش دیگری از این مطلب نوشته است: «خدا را شاهد می‌گیرم که ف ی ل ت ر شدن مهار بیابان زایی، هرگز نخواهد توانست اندکی از عشق و علاقه آتشینم به طبیعت سرزمینی که عاشقانه دوستش دارم، کم کند.»

محمد درویش، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع است که از فروردین 1384 وبلاگ مهار بیابان زایی را ایجاد کرده و از آن زمان تا کنون به صورت مرتب، روزانه چند مطلب درباره محیط زیست ایران، اتفاقات خوشایند و ناخوشایند این حوزه، نظرات کارشناسان و فعالیت‌های فعالان محیط زیست را در این وبلاگ قرار می‌دهد. مهار بیابان‌زایی ابتدا با پشتیبانی سایت «بلاگفا» آغاز به کار کرد ولی بعد از دو سال «هک» شد و درویش وبلاگ جدیدی بدون پشتیبانی سایت بلاگفا و به صورت مستقل ایجاد کرد.

 

مهار بیابان‌زایی در چند مسابقه وبلاگ‌نویسی داخلی جایزه اول را در بخش وبلاگ‌های طرفدار محیط زیست گرفته است اما در سال گذشته و در مسابقه جهانی وبلاگ‌ها که توسط سایت آلمانی «دویچه وله» برگزار شد در بین وبلاگ‌های طرفدار محیط زیست جهان مقام سوم را به دست آورد. مقام‌های اول و دوم این مسابقه را به ترتیب یک وبلاگ اسپانیایی و یک وبلاگ بنگلادشی کسب کردند. 

به منظور اعلام اعتراض  به آدرس Filter@dci.ir  یک ایمیل بزنید ( شماها کلی وقت را تلف می کنید حداقل یه ایمیل مفیدم بزنید )

می توانید از این متن استفاده کنید .

با سلام

 

احتراما به اطلاع مسئولین این امر اعتراض خود را نسبت به بسته شدن وبلاگ مهار بیابان زدایی به آدرس http://www.biaban.darvish.info/ می رساند.

با توجه به مطالب مفید و ریکرد این وبلاگ در تعجبم که چرا فیلتر شده است؟! و تقاضای رفع این فیلتر را دارم.

وبلاگی که در چند مسابقه وبلاگ‌نویسی داخلی جایزه اول را در بخش وبلاگ‌های طرفدار محیط زیست گرفته است اما در سال گذشته و در مسابقه جهانی وبلاگ‌ها که توسط سایت آلمانی «دویچه وله» برگزار شد در بین وبلاگ‌های طرفدار محیط زیست جهان مقام سوم را به دست آورد. مقام‌های اول و دوم این مسابقه را به ترتیب یک وبلاگ اسپانیایی و یک وبلاگ بنگلادشی کسب کردند.

 

به امید رفع این مشکل+ نوشته شده در  جمعه ۱ بهمن۱۳۸۹ساعت 1:4  توسط رضا فولادی فرد  | 

هفته هوای پاک


هفته هوای پاک گرامی باد

 

شعار امسال : هدفمند سازي يارانه ها    

 

                                     بهینه سازی مصرف انرژی  

 

                                                                هواي پاك

رديف

روز

مورخ

عنوان روز


1

شنبه

25/10/89

آموزش –هواي پاك


2

يكشنبه

26/10/89

دولت الكترونيك-هواي پاك


3

دوشنبه

27/10/89

صنعت ، سوخت-هواي پاك


4

سه شنبه

28/10/89

مديريت شهري –هواي پاك


5

چهارشنبه

29/10/89

فن آوري نوين-هواي پاك


6

پنج شنبه

30/10/89

كودك ، خانواده-هواي پاك


7

جمعه

1/11/89

آموزه هاي ديني –هواي پاك


+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۷ دی۱۳۸۹ساعت 0:23  توسط رضا فولادی فرد  | 

مرگ دسته‌جمعي ماهيان در درياي خزر

در حالي كه هنوز چند روزي از تلف شدن هزاران بچه‌ماهي در سواحل بندرعباس نگذشته، خبر مرگ تدريجي و دسته‌جمعي هزاران قطعه انواع ماهيان بومي آب‌هاي حوزه خزر به گوش مي‌رسد.

به گزارش «جام جم»، صيد ماهيان استخواني در استان گلستان كه داراي 100 كيلومتر نوار ساحلي است؛ در حالي در جريان است كه اهالي غرب گلستان از جمله شهرهاي بندر گز و بندر تركمن از چند روز گذشته در حوزه‌هاي آبي منطقه از مرگ و روي آب آمدن برخي گونه‌ها‌ي ماهي نظير كفال گزارش داده‌اند.

به گفته اين اهالي، تاكنون سابقه نداشته كه ماهي كفال به سواحل و حاشيه رودخانه نزديك شود، اما در چند روز گذشته، اين ماهيان تاحدي به ساحل و كناره‌هاي رودخانه نزديك شده اند كه حتي كودكان نيز مي‌توانند آنها را با دست و بدون استفاده از ابزار صيادي صيد كنند.

برخي اهالي نيز معتقدند گوشت اين ماهيان لمس بوده و ناشي از وجود بيماري است وگرنه امكان ندارد براحتي بتوان اين ماهيان را صيد كرد.

آلاينده‌هاي زيست‌محيطي؛ عامل مرگ ماهيان

دكتر سيدمحمدرضا فاطمي، مدير گروه دريا در دانشگاه علوم و تحقيقات در گفت‌وگويي با «جام‌جم» علت اين دو فاجعه زيست‌محيطي را در سواحل شمالي و جنوبي كشور ورود آلاينده‌هايي همچون فاضلاب‌ها و سموم خشكي دانست و گفت: چون ماهي كفال يك ماهي سطحي است به اين معنا كه روي سطح آب زندگي مي‌كند و بيشتر در مناطق ساحلي و كم‌عمق به سر مي‌برد، لذا بيشتر تحت تاثير فاضلاب‌ها و سموم مناطق خشكي قرار مي‌گيرد.

وي افزود: در ‌آب‌هاي شمال كشور بچه‌ماهي‌هاي كفال معمولا وارد مناطق ساحلي مي‌شوند. اين ماهي‌ها اوايل زندگي خود خيلي زود تحت تاثير آلودگي آلاينده‌ها قرار مي‌گيرند، لذا اولين ماهي‌اي كه بر اثر آلودگي از بين مي‌رود، ماهي كفال است كه در جنوب نيز به آن گاريز مي‌گويند و اندازه آن از كفال شمال كوچك‌تر است. بنابراين مطمئنا مرگ و مير ماهي‌‌ها در سواحل شمال و جنوب كشور ناشي از فاضلاب‌هاي شهري است كه وارد دريا شده و باعث تلف شدن ماهي‌ها شده است.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اين‌كه ريشه‌يابي اين اتفاقات احتياج به بررسي بيشتري دارد، خاطرنشان كرد: به احتمال قوي در سواحل شمالي كشور هم آلودگي ناشي از آلاينده‌ها و سموم خشكي علت اين امر بوده كه البته چون الان فعاليت كشاورزي در آن منطقه نداريم، ورود فاضلاب‌هاي آن منطقه به دريا مي‌تواند علت اصلي اين اتفاق باشد.

علت قطعي مشخص نيست

مطلبي، رئيس موسسه تحقيقات شيلات ايران نيز در گفت‌وگويي با فارس علت مرگ چند روز گذشته ماهيان در سواحل بندرعباس را حركت دسته‌جمعي ماهيان منطقه براي تخمگذاري به سوي ساحل و برخورد با فاضلاب و آلودگي ناشي از آن دانست و گفت: ماهيان گاريز معمولا به صورت دسته‌جمعي و گله‌اي تخمگذاري مي‌كنند كه به دليل مواجه شدن با آلودگي‌ فاضلاب ساحل از بين رفته‌اند.

اما مديركل شيلات استان گلستان ضمن خودداري از هرگونه اظهارنظر قطعي درباره علت اين تلفات به «جام‌جم» گفت: اين تلفات فقط منحصر به ماهي كفال بوده و نه‌تنها در بندر تركمن و گز بلكه در كل سواحل درياي خزر مشاهده شده است.

پاسندي با اشاره به اين‌كه اين تلفات مربوط به ماهي‌هاي زير وزن 200 گرم بوده و از سال گذشته در سواحل درياي خزر (‌مازندران و گيلان) شروع شده است، افزود: متاسفانه از حدود يكي 2 ماه پيش كه فصل صيد نيز هست اين اتفاق در سواحل استان گلستان هم مشاهده شده است كه بلافاصله گزارش آن را به شيلات ايران و مركز تحقيقات اعلام كرديم. در حال حاضر مركز تحقيقات، محيط زيست و دامپزشكي استان در حال بررسي علت آن هستند ولي هنوز در اين‌باره به قطعيتي نرسيده اند.

وي افزود: متاسفانه چيزي كه شاهد آن هستيم ،كنار آمدن هر روزه ماهي‌ها به ساحل است كه نشان‌دهنده اتفاقي ناگوار براي آنهاست.

پاسندي در پاسخ به اين سوال كه آيا ورود آلاينده‌هايي همچون پسماند فاضلاب‌ها را در اين امر موثر مي‌داند يا خير گفت: با اين‌كه احتمال ورود اين پسماندها و آلاينده‌ها به دريا و امكان آلوده شدن ماهي‌ها از اين طريق را رد نمي‌كنم، اما نمي‌توانم در اين‌باره اظهارنظر قطعي داشته باشم چراكه ممكن است دلايل زيستي، باليني يا ژنتيك در اين امر دخيل باشند چون ماهي كفال يك ماهي مهاجر و ميهمان است كه در سال‌هاي مياني دهه 40 از آب‌هاي درياي سياه به اين آب‌ها راه يافته است. مديركل شيلات استان گلستان با بيان اين‌كه غيربهداشتي بودن اين ماهي‌ها به دامپزشكي و مراجع استاني اعلام شده است، به مردم منطقه توصيه كرد كه به هيچ عنوان از اين ماهي‌ها استفاده نكنند چراكه امكان آلودگي آنها بسيار بالاست.

به نقل از تابناک

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۲ دی۱۳۸۹ساعت 0:5  توسط رضا فولادی فرد  | 

به کدامین گناه کشته شدند

خبر قطع بیش از 2000اصله درخت رو که در روزنامه جام جم خوندم شکه شدم

واقعا به کدامین گناه این موجودات بی آزار و مفید به علت دعوای حقوقی اوقاف باید کشته شوند

خبر رو بخونه تاسف باره :

2 هزار درخت به منظور اجرای حکم خلع ید 5 هکتار زمین در سنندج قطع شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، گفته می شود اداره کل اوقاف کردستان با حکم دادگاه این درختان را قطع کرده است اما روند اجرای این حکم اعتراض و نارضایتی برخی از مسئولان شهری سنندج را در پی داشته است .

فرماندار سنندج با قانونی دانستن این حکم گفت : البته در اجرای این حکم تخلفاتی نظیر قطع درختان ، بیشتر از آنچه که در حکم عنوان شده صورت گرفته است .

شهردار سنندج هم گفت : این حکم قضایی بدون هماهنگی با شهرداری و مسئولان شهری اجرا شد .

حسام شریعتی تصریح کرد : دادگاه برای قطع 690 اصله درخت حکم صادر کرده بود اما اداره اوقاف امروز بیش از 2هزار درخت را قطع کرد .

به گفته وی هم اکنون سرانه محیط سبز سنندج با احتساب پارک های جنگلی 5 و نیم متر است که قطع این درختان جفای بزرگی در حق مردم این شهر بود .

اسماعیل نسب مدیرعامل سازمان پارک های شهرداری سنندج هم ، اجرای این حکم را مغایر با قانون حفاظت از جنگل های و محیط های سبز دانست .

مدیرکل اوقاف و امورخیریه کردستان در این زمینه گفت : روند باز پس گیری این زمین ها از 3سال پیش آغاز شده بود و در این مدت جلسات متعددی در این زمینه برگزار شد .

رستمی تاکید کرد : تنها راه باز پس گیری این اراضی قطع درختان آن بود که این درختان با حکم دادگاه و هماهنگی نیروی انتظامی قطع شد .

در عین حال شریعتی شهردار ، رئیس شورای اسلامی شهر و مدیرعامل سازمان پارک های شهرداری سنندج می گویند : حتی یک بار هم در این جلسات حضور نداشتیم و در این زمینه به ما اطلاعی داده نشده بود .
 


منبع : سایت خبری تابناک

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۹ دی۱۳۸۹ساعت 21:33  توسط رضا فولادی فرد  | 

غیبت من و آلودگی هوا

با سلام خدمت دوستان ف همکاران و کاربران گرامی و عرض معذرت از غیبت دوماهه پ

حقیقتش این دو ماهه شدیدا درگیر  انتقالی محل کار، تسویه حساب ، انتقالی معرفی به شرکت جدید (شرکت ملی گاز) ف اسباب کشی و ... بودم 

این مدت اخبار زیادی در مورد آلودگی هوای تهران گفته شد و ربط ان با بنزین داخلی ، که باید سر فرصت راجع به ان بحث شود. اما عقیده من این است دلیل اصلی  این آلودگی ها و شرایط خطرناک: وضعیت اینورژن ، نبود باد و باران و شرایط توپو گرافی و جغرافیایی تهران بود تا استاندارد نبودن بنزین

استاندارد نبودن بنزین ها حتی ثابت هم شود فقط تا حدی در کیفیت و کمیت آلاینده ها موثر بوده و نه خود پدیده ایجاد شده 

تا بعد


+ نوشته شده در  پنجشنبه ۹ دی۱۳۸۹ساعت 0:14  توسط رضا فولادی فرد  | 

نگاهی به پدیده ریزگرد ها

  ریزگرد (haze) پدیده‌ای اتمسفری است که از ترکیب ذرات ریز گرد و غبار(dust)، دود (smoke) و دیگر ذرات ریزخشک ایجاد شده و باعث تاری هوا می شود. در صورتیکه این پدیده با آلودگی های شیمیایی هوا همچون اکسیدهای گوگرد و نیتروژن  ترکیب شود به علت ترکیب پایدارتر و قدرت نفوذ و اثر بیشتر بسیار خطرناک شده و خاصیت سینرژیتیک پیدا می کند. طبق نظر کارشناسان زماني كه ديد افقي توسط گرد و غبار به كمتر ازيك كيلومتر كاهش يابد؛ طوفان گرد وغبار یا ریزگردها ايجاد شده است . برخی مطالعات نشان داده که در هنگام طوفان گرد و غبار غلظت بعضي از فلزات سنگين از جمله سرب 3 برابر مي گردد  همچنين غلظت فلزات سمي جيوه و آرسنيك نيز به ميزان زيادي افزايش مي يابد. هر گرم از خاك بياباني حاوي 107 باكتري با تنوع 10000 نوع گوناگون و همچنين حاوي 106 قارچ است كه گونه غالب آن قارچ آسپرژيلوس مي باشد . سازمان جهاني بهداشت (WHO) برآورد نموده است كه ساليانه 500000 نفر بر اثر مو اجهه با ذرات معلق هوابرد موجود در هواي آزاد دچار مرگ زودرس مي شوند. مطالعات انجام شده نشان مي دهد كه طوفانهاي گرد و و غبار باعث افزایش 1.7 درصد مرگ و مير مي شوند.

     علاوه بر مشکلات مربوط به مواد سمی و یا میکرو ارگانیزمهای منتقله توسط ریزگردها،  استنشاق هواي آلوده به ذرات معلق و گرد و غبار سبب نفوذ ذرات ريز به كيسه‌هاي هوايي مي‌شود، بدين‌ترتيب اكسيژن‌رساني به قلب محدود مي‌شود و آثار سوء اين ذرات به‌صورت بي‌نظمي در ضربان قلب  (آريتمي) و ايجاد حملات قلبي براي افرادي با بيماري‌هاي زمينه‌اي قلب بروز مي‌كند. در درازمدت، ذرات ريز چند ميكروني گرد و غبار كه وارد دستگاه تنفسي و خون شده، در جدار عروق رسوب كرده و با ايجاد التهاب، شرايط را براي بروز آترواسكلروز (تصلب شرايين) و تنگي عروق فراهم مي‌كند.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۸ شهریور۱۳۸۹ساعت 15:52  توسط رضا فولادی فرد  | 

بشر برای بقا در زمین تا 100 سال آینده محتاج تغییری کلی در ایدئولوژی است

به عقیده من بشر جدای از محیط زیست و سوای توجه به اهمیت اون جز به خودباختگی و انحطاط کشیده نمیشه (مثل امروز) ما درک نکردیم که تمام هستی دارند ذکر خدای متعال رو میگن و تعدی به حریم اونها تعدی به حریم باری تعالی است همینه که بشر (و متاسفانه ما مسلمونا هم) به خودش اجازه میده هر طوری که میخواد با محیط زیست رفتار بکنه و اونو آلوده کنه و بدوت اعتدال جون جانداران رو بگیره و نظم طبیعت رو با ساخت مواد غیر طبیعی و این جرثومه های جدید (دانش هسته ای، ژنتیک و نانو تکنولوژی )به هم بزنه . شاید به نظرتون این حرفهای من ضد علم و تکنولوژی به نظر بیان ولی حقیقت همینه که اگر همسو با نظم طبیعت جلو نریم طبیعت و خدا به ما پشت پا میزنه و نشونه اون هم همین بیماریها و سرطانهای جدید، جهشهای ژنتیکی، بیماریهای مادرزاد، ناقص الخلقه ها ، استرس ها و بیماریهای عدیده روانی ، برهم خوردگی  نظم آب و هوایی ، پدیده هایی مثل گرمایش جهانی ، تخریب لایه اوزون ، برهم خوردن نظم فصول ، سیلهای فراوان ، خشکسالی ها ، آلاینده های مختلف هوا آب و خاک و تبعات آنها و ... هست . لذا بشر اگر می خواد تا 100 سال آینده موجبات نابودی خود و زمین را فراهم نکنه باید یک تغییر کلی در ایدئولوژی های دانشی ، بینشی و زندگی خود ایجاد کنه.


+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۲ شهریور۱۳۸۹ساعت 12:32  توسط رضا فولادی فرد  | 

شعر در باب محیط زیست و اخلاق (به جنگ عمق حیاتند و ما چه بد مستیم)

سلام خدمت دوستان و خوانندگان عزیز

یکی از سروده های جدیدم در باب محیط زیست و اخلاق به حضور شما تقدیم می گردد:

به فاضلاب صنایع

زباله و پسماند                                                              

کمر به ذلت آب و

زمین خود بستیم

 

به هیچ چاه عمیقُ رود و دریاچه

نداده ایم امان و

چشم خود بستیم

 

هوای پاک دهاتم

برفته است از یاد

از این هوای مه آلود و پر ز بو ، خستیم

 

زباله های کثیف ِ

رادیو اکتیو

به جنگ عمق حیاتند و

ما چه بد مستیم

 

سموم ضد حیات و

فریب نوترکیب

بسا که نظم وجودی

بدین نمط شُستیم

 

فغان ز این همه بطری و

ظروف بد مصرف*!

به صبح وشام، مشمّا و نایلونی دستیم

 

بشر رفاه طلب کرد و

کبرو خودستایی کرد

بسا ز قید محیط و

هم خدا،   رستیم

 

* منظور ظروف یکبارمصرف است!

 

17/6/89 (رضا فولادی فرد)

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۱ شهریور۱۳۸۹ساعت 12:11  توسط رضا فولادی فرد  | 

صدای مرگ دریاچه

به نقل از تابناک

«نام: درياچه اروميه


نام اصلي: چي چست

فرزند: درياچه اوليه كره زمين (تتيس)

سال مرگ: نحوه مديريت مسوولان و مردم تاريخ آن را تعيين خواهد كرد»


اينها نوشته‌هايي بود كه 2 سال قبل بر روي سنگ قبر درياچه اروميه نقش بسته بود. سنگ قبري كه شايد هيچكس فكر نمي‌كرد كه چقدر زود بايد سال مرگ آن را نوشت. حتي دعاي بچه‌ها هم نتوانست اين درياچه را كه به دليل توسعه ناپايدار و بي‌رويه در منطقه كه بارگذاري‌هاي غيرقابل تحملي را براي اين حوزه ايجاد كرده است نجات دهد.
به گزارش ايسنا، 2 سال قبل كه براي مراسم امضاي «سند مديريت جامع درياچه اروميه» رفته بوديم شايد كسي تصور ديدن چنين تصاويري تكان‌دهنده‌اي از خشك شدن از درياچه اروميه را نداشت.

درياچه اروميه به اعتقاد كارشناسان هم‌اكنون بسياري از ويژگي‌هاي خود را از دست داده است، به شكلي كه افزايش شوري اين درياچه و رسيدن به حد فوق اشباع يعني 340 گرم بر ليتر، مرگ و مير پرندگان در نتيجه رسوب نمك بر روي بال و پر و بدن آن‌ها و نهايتا نبود قدرت جابجايي و تغذيه، پديدار شدن حداقل 250 هزار هكتار اراضي شوره‌زار خصوصا در نواحي پست اطراف درياچه و سواحل و جزاير كه 130هزار هكتار از درياچه ارميه به طور كامل شوره‌زار شده و ديگر قابل بازگشت نيست، چسبيده شدن جزاير 9 گانه پارك ملي (محل زادآوري گونه‌هاي مهم پرندگان مهاجر) به سواحل جنوبي درياچه (پديدار شدن ارتباط خشكي جزاير يادشده با ساحل)، مختل شدن امور تردد شناورهاي دريايي و كارايي نداشتن اسكله‌هاي احداث شده در سواحل رشكان، گلمانخانه و جزاير اشك و كبودان، كاهش جمعيت و زادآوري پرندگان مهم ساكن درياچه شامل پليكان سفيد و فلامينگو، كاهش مهاجرت پرندگان به زيستگاه پارك ملي درياچه اروميه، كاهش شديد جمعيت آرتميا در درياچه و رسيدن جمعيت اين موجود با ارزش به حد صفر و بلوري شدن نمك و تشكيل لايه‌هاي ضخيم نمك در كف و بستر را به دنبال داشته است.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۸ شهریور۱۳۸۹ساعت 12:10  توسط رضا فولادی فرد  | 

حقایقی در مورد آزمایش آبهای معدنی در شرکت نفت (غیر کارشناسی بودن صورتجلسه مذکور)

حقایقی در مورد آزمایش آبهای معدنی در شرکت نفت

با سلام

من قصد تایید آبهای معدنی را ندارم ولی با توجه به  تحصیلات (لیسانس بهداشت محیط و فوق لیسانس مهندسی عمران محیط زیست) و تحقیقات این حقیر، آزمایشات انجام شده توسط شرکت نفت در خصوص آبهای معدنی  و تایید و عدم تایید آنها را ناکامل و غیر علمی می دانم. اولین باری که عکس صورتجلسه مزبور را دیدم(از طریق ایمیل برای بنده ارسال شده بود) و نگاهی به  آزمایشهای انجام شده انداختم (سختی کل ، کل جامدات محلول و هدایت الکتریکی) توجهی نکردم چون آزمایشات انجام شده ملاک کافی و مناسبی برای تایید یا رد یک آب معدنی نبود. اما بعد از مدتی دیدم که سایتهای مختلفی راجع به آن مانور دادند مردم شایعه پردازی کردند ، شرکت های آب معدنی اعتصاب کردند و ... لذا لازم دیدم حقایقی راجع به این آزمایشات عنوان کنم .در این صورتجلسه ، نوع پارامتر های تعیین شده ، افراد تایید کننده و حتی نامگذاری پارامتر ها نشان از غیر کارشناسی  بودن این آزمایشها می دهد  ازجمله در این صورتجلسه TDS را کل جامدات معلق بیان کرده بودند و این در صورتی است که اصطلاح درست آن کل جامدات محلول است (TOTAL DISSOVED SOLIDS) و اینها زمین تا آسمان با هم فرق دارند. در این صورتجلسه  تنها سختی کل  ملاک تایید آبها قرار داده شده  بود و آبهایی با سختی بالای 150 و زیر 50 رد شده بودند البته از لحاظ مطلوبیت آبهای بین 100 تا 150 مورد تایید است ولی نه از لحاظ بهداشتی بلکه از لحاظ زیبا شناختی (عدم رسوب و غیره) و در استاندارد کیفی آب سختی تا 500 میلی گرم بر لیتر را برای سلامتی مضر نمی دانند(بلکه آب معدنی به حساب می آیند!!!!) همچنین هدایت الکتریکی و کل جامدات محلول نقشی در انتخاب آبهای معدنی نداشته (همانطور که در عکس صورتجسله می بینید) و آبهای با میزانهای مشابه از هدایت الکتریکی و کل جامدات محلول فقط به علت درجه سختی متفاوت مورد عدم تایید قرار گرفته بودند یعنی عملا آوردن این دو پارامتر در این ارزیابی  زیادی بوده است ! اصلا از اینها گذشه پارامتر هدایت اکتریکی ربط چندانی به مبحث بهداشت آب ندارد و اندازه گیری TDS در این خصوص کافیست.  به هر حال اگر آبی می خواهد مورد آنالیز کیفی قرار گیرد می بایست تمام پارامتر های مهم در  بحث کیفیت آب در مورد آن سنجیده شود و یا حداقل پارامتر های شاخص آن مورد آنالیز قرار گیرد از جمله: پارامترهای بیولوژیکی (کل کلیفرمها، کلیفرمهای مدفوعی و استرپتوکک مدفوعی  )، پارامتر های شیمیایی (سختی ، نیترات ، کلرور، سولفات ، بخصوص فلزات سنگین و سموم شیمیایی،  پ هاش و غیره )، پارامتر های رادیولوژیکی (کل فعالیت آلفا و بتا) و پارامترهای فیزیکی ( رنگ، کدورت ، TDS، TSS) و همچنین در صورت سختگیری بررسی ترکیبات حلقوی و سرطانزای ناشی از ماندگاری آب در تماس با ظروف بسته بندی باید مد نظر گرفته شود. به هرحال جای تاسف دارد که یک صورتجلسه داخلی به طور غیر کارشناسی صادر شده و اینطور مورد جو سازی قرار می گیرد.

 

با احترام رضا فولادی فرد

لینک این مطلب در سایت خبری تابناک:

تابناک

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ مرداد۱۳۸۹ساعت 16:36  توسط رضا فولادی فرد  | 

خود را باید آتش زد

شنیدم که یکی از کارکنان شرکت bp به خاطر نشت نفت خودکشی کرده واقعا متاثر شدم. با اینکه کارش را تصدیق نمی کنم اما او با این کار درس بزرگی به سیاستمداران و صاحبان صنایع داد یاد جمله ای از دکتر شریعتی افتادم که به مناسبت حادثه 16 آذر گفته بود :

"«اگر اجباری كه به زنده ماندن دارم نبود، خود را در برابر دانشگاه آتش می‌زدم" 


+ نوشته شده در  دوشنبه ۷ تیر۱۳۸۹ساعت 8:53  توسط رضا فولادی فرد  | 

با نفت به جنگ زمین رفته ایم (به مناسبت هفته محیط زیست )

آنچه از تغییر اقلیم و آلودگی امروزه در محیط زیست خود می بینیم ناشی از صنعتی شدن و خود خواهی بشر بوده و هست آنچه من دریافته ام به عنوان یک کارشناس محیط زیست در یک شرکت نفتی، در مملکت ما آنچه در صنعت (مثلا مثل شرکت ما -حفاری-) مهم است عملیات و تولید است حال چه بلایی به سر محیط زیست آمده و می آید در مراتب پایانی از  اهمیت قرار دارد

به عنوان مثال در گفتگویی با یکی از مدیران ارشد شرکت داشتم عنوان کردند که برای ما پست  محیط زیست مهم نیست و محیط زیست اهمیتی در صنعت ما ندارد اگر کارفرما بگوید آلوده نکن نمی کنیم و اگر گفت آلوده کن می کنیم !!!!!!!!!! (قابل ذکر است من در آینده ای نزدیک از این شرکت به شرکت دیگری در حال انتقال هستم )

چند روز پیش یکی از دکل های حفاری این شرکت در نفت شهر منفجر شد و تعدادی کشته و زخمی شدند و تا امروز این چاه در حال سوختن است و هزاران و تن آلاینده وارد محیط زیست نموده است

انفجار مرگ‌بار در عملیات اکتشاف چاه نفت واقع در خلیج مکزیکو که مدتی پیش اتفاق افتاد هم را می توان یکی از مهمترین فاجعه های زیست محیطی قرن حاضر دانست (رجوع کنید به وبسایت دوست عزیزم آقای مهندس درویش :http://biaban.darvish.info/archives/5529/comment-page-1#comment-35416 )

حال مسئله اینجاست وقتی شرکت بزرگی مثل برتیش پترولیوم و دولت امریکا با این همه کبکبه و دبدبه ، مدیریت بحران ، مانور های متعدد مقابله با آلودگی و با امکانات و تجهیزات مدرن جمع اوری آلودگی  و کمک های بین المللی هنوز از کنترل آلودگی عاجزند ...

...اگر خدای ناکرده چنین اتفاقی برای دکل حفاری دریایی امیر کبیر (که زیر نظر شرکت حفاری شمال در حال بهره برداری است ) که واقع در دریای خزر (که به دریاهای آزاد وصل نیست) است بیفتد با توجه به شرایط مدیریتی  و تحریمهای اقتصادی و سیاسی ما چه بر سر محیط زیست ، پرسنل و تجهیزان آن خواهد امد ! الله اعلم !

به هر حال این اتفاقات زنگ خطری است که مسئولین ما هوشیار باشند که با نفت به جنگ محیط زیست نروند

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۸ خرداد۱۳۸۹ساعت 11:20  توسط رضا فولادی فرد  | 

قانون مدیریت پسماندها

قانون مدیریت پسماند ها مصوب سال 1383 قانون راهگشایی در زمینه های مختلف مدیریت و دفع پسماندها بوده که می تواند مورد استناد شهرداریها ، سازمانهای بازیافت ، صنایع  و مراکزی که تولید پسماند می کنند باشد

در ادامه مطلب این قانون را برای استفاده شما عزیزان قرار داده ام 

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۵ خرداد۱۳۸۹ساعت 10:23  توسط رضا فولادی فرد  | 

آشنایی با رادون و اثرات آن

                                                                          

رادون ناشی ازسری واپاشی رادیوم (از دختران رادیوم 226) بوده و  گازی نجیب (بی اثر) بی رنگ، بی بو ، بی مزه، نامرئی و دارای انحلال فوق العاده در آب  است. رادون  7.5 برابر سنگین تر از هوا ست و لذا  عموما در مکانهای بسته در ارتفاع پایین تجمع می کند. رادون از طريق خاك، انواع سنگ هاي آذرين دروني و بيروني، معادن فسفات، واپاشي اورانيم و احتراق زغال وارد طبيعت مي شود. رادون گازی پرتوزا و  سرطان زا ست. از آنجا که این عنصر ذرات آلفا از خود می‌تاباند تنفس آن بسیار خطرناک است. همچنین حاصل تجزیه‌ای آن غباری تشکیل می‌دهد که به راحتی وارد جـریان هـوا شـده و برای همیـشه در بافـت های شـش می چسبد و در یک قسمت از آن به سختی متمرکز می‌شود. حدود سه چهارم دُز موثر سالیانه ای را که انسان از منابع  زمینی جذب می کند و یا در حدود نصف کل دُزی را که از مجموع مـنابع طبیعی عاید انسان می شود ناشی از رادون است قسمت اعظم دُز دریافتی از طریق تنفس این رادیونوکلییدها خصوصا در محیط های بسته حاصل می شود.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳ خرداد۱۳۸۹ساعت 14:46  توسط رضا فولادی فرد  | 

برگزاری سومین کنفرانس بین المللی HSE

سومین کنفرانس بین المللی HSE ( سلامت ، ایمنی ، محیط زیست ) که در پاییز سال 1389 در تهران برگزار خواهد شد

جهت اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید

http://www.iransafety.org/Public/Index_Fa.aspx


+ نوشته شده در  شنبه ۱ خرداد۱۳۸۹ساعت 10:40  توسط رضا فولادی فرد  | 

ببر هیرکانی یا ببر سیبری

آخرین ببر هیرکانی (جنگل‌های مازندران و گیلان تا منطقه سرخس) در سال 1337 در پارک گلستان شکار شد تا نسل ببر مازندرانی منقرض شود و این به خصلت برتری جویانه ما نسبت به تمام موجودات (اعم از حشرات حیوانات انسانها و حتی دیگر تفکرات ،ادیان و ...) برمیگردد برمیگردد و هنوز هم در بسیاری از مناطق ایران با شکار بی رویه اغلب گونه های نادر را در معرض انقراض قرار داده ایم حال این مشکل کی می خواهد حل شود الله اعلم !

بماند من خودم در حال حاضر به علت مسائل کاری در بهشهر ساکن هستم یعن در 20 کیلومتری میانکاله ،همانجایی که قرار است ببر سیبری را به اینجا بیاورند خدا می داند با ازبین رفتن ماهیت و گونه های جانوری این منطقه و اسکان بسیاری از روستا نشنینان در اطراف منطقه و سیستم مدیریت و نظارت ناکارمد موجود و همچنین شبیه نبودن محل زندگی این ببر های در روسیه با منطقه مذکور چه بلایی سر آن ببر ها ، منطقه ، حیوانات اهلی و اهالی منطقه خواهد آمد خدا به خیر کند.

فارغ از مسائل سیاسی که پشت این جابه جایی ببر و پلنگ بین روسیه و ایران است انتقاد های زیادی از طرف متخصصان محیط زیست  شده است از آنجمله :

بقیه در ادامه مطلب :


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 9:13  توسط رضا فولادی فرد  | 

دانلود مقاله و فهرست همایشها

از پايگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی می توانید فول مقالات فارسی و انگلیسی زیادی رو پیدا و دانلود کنید همچنین امکانات و اطلاعات دیگری را می توانید در آنجا پیدا کنید ازجمله :

زمان و لینک همایشهای مختلفی که در آینده قرار است برگزار شود

کارگاهها و کلاسهای آموزشی

  لیست مجلات ISI 

جستجو و ارائه چکيده مقالات نشريات علمي - پژوهشی کشور                                                                                    

  معرفي و ارائه مقالات نشريات ايراني نمايه شده در ISI                                                
  دسترسي به مجموعه مقالات محققان ايراني چاپ شده در نشريات بين المللي                       
    -   سرويس گزارش­هاي استنادي نشريات علمي – پژوهشي کشور (JCR) از طريق شاخص تاثير (Impact Factorو شاخص آني (Immediacy Index)         
   معرفي نشريات و نويسندگان مقالات پر استناد
 سرويس ارسال الکترونيکي مقالات (Online Submission) و رهگيري پيشرفت کار توسط نويسندگان

http://www.sid.ir/

+ نوشته شده در  یکشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت 8:58  توسط رضا فولادی فرد  | 

چهارمين كنفرانس ملي روز جهاني محيط زيست

چهارمين كنفرانس ملي روز جهاني محيط زيست 18 ، 19 و 20 خرداد  89  در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. علاقه مندان مي توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به آدرس اينترنتي زير مراجعه نمايند:

http://www.wediran.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ فروردین۱۳۸۹ساعت 12:57  توسط رضا فولادی فرد  | 

همایش سراسری مدیران و متخصصین HSE

سومین همایش سراسری مدیران و متخصصین HSEوزارت نفت در روزهای 11 و 12 اردیبهشت ماه سال 89 به میزبانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اهداف ذیل برگزار خواهد شد. ( در این همایش دو مقاله با نامای زیر ارائه کردم :

‹پاکسازی خاکهای آلوده به مواد نفتی با روش الکتروکنتیک توسعه یافته با سورفکتانتها››

‹ بررسی و ارزیابی حوادث شغلی در دکلهای حفاری نفت و گاز ››

خلاصه مقالات در ادامه مطلب 

در زیر لینک و پوستر همایش رو براتون گذاشتم

http://www.npchse.net/Hamayesh/index.htm


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ فروردین۱۳۸۹ساعت 12:46  توسط رضا فولادی فرد  | 

کنفرانس بین المللی تصفیه آب و پساب

کنفرانس بین المللی تصفیه آب و پساب (با زبان انگلیسی ) یکم و دوم اردیبهشت در اصفهان برگزار می شود که در زیر پوستر ایم همایش را برایتان گذاشتم (راستی خودمم اینجا یه مقاله ارائه دارم به نام 

Biosorption of cadmium from aqueous solution by biosolids

خلاصه مقاله در ادامه مطلبادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ فروردین۱۳۸۹ساعت 12:10  توسط رضا فولادی فرد  | 

روزشمار تخريب محيط زيست لرستان در سال 88

به نقل از وبلاگ "آوای محیط زیست ایران"

لرستان یكی از استان‌های غربی ایران است كه طبیعتش در سال‌های اخیر تغییرات بسیاری را تجربه كرده است. تغییراتی كه در اكثر موارد ناآگاهانه و در اثر كمبود اطلاعات فردی صورت گرفته است. محیط زیست لرستان سال 88 را با فروش گسترده گونه منحصر به فرد سمندر در خیابان‌های شهر آغاز كرد. گونه‌ای كه در مرز استان‌های لرستان و خوزستان زیست می‌كند و با وجود حساسیتی كه در مورد حیاتش وجود دارد همچنان از كمترین حمایت ممكن رنج می‌برد.


وضعیت قرمز تنوع زیستی استان

طبیعت لرستان در سوم اردیبهشت ماه سال 88 شاهد انتقال آب به خارج از استان بود. انتقالی كه اكوسیستم منطقه و حقابه مردم الیگودرز را نادیده گرفت و باعث خشك شدن بیش از 60 حلقه چاه، آسیب رساندن به بخش كشاورزی و از همه مهم‌تر مهاجرت حیات وحش و از بین رفتن تنوع زیستی منطقه شد. این در حالی است كه تاثیرات این پروژه بر محیط انسانی و طبیعی منطقه مورد نظر در طولانی‌مدت بسیار بیشتر از این خواهد شد. حیات وحش استان نیز در اثر كمبود حمایت و از بین رفتن زیستگاه‌ها به علت كوتاهی در امر حفاظت در سال‌های اخیر رو به كاهش نهاد تا بر پیكره طبیعت لرستان ضربه شدیدی را وارد كرده باشد. گونه‌هایی همچون مرال و آهو كه به گفته مدیر كل سازمان حفاظت از محیط زیست لرستان به افسانه تبدیل شده‌اند و البته دیری نخواهد پایید كه پلنگ و سیاه‌گوش و… نیز به جمع افسانه‌های لرستان خواهند پیوست. در این بین راهكار حفاظتی سازمان نیز بسیار جالب توجه است؛ سازمانی كه مهم‌ترین وظیفه‌اش حفاظت از تنوع زیستی است، صحبت از وارد كردن گونه‌های مختلف از سایر استان‌های كشور می‌كند. این در حالی است كه مناطق حفاظت شده استان به علت كمبود نیرو در معرض خطر نابودی هستند و محیط‌بانان استان نیز به علت وجود شكارچیان متعدد در معرض آسیب‌های جدی قرار دارند.

جنگل‌های لرستان در دامان تخریب

یكی از رخداد‌هایی كه در بین دوستداران محیط زیست در سراسر كشور بازتاب داشت؛ قطع درختان كهنسال با قدمت یكصد سال بود كه حتی استاندار لرستان را نیز به واكنش واداشت. در پی قطع بیش از 45 اصله درخت در محوطه مهمانسرای ارتش در مركز شهر خرم‌‌آباد اعتراض‌های مردم، تشکل‌های زیست‌محیطی، میراث فرهنگی، شهرداری خرم‌آباد و شورای شهر، سید حسین صابری، استاندار لرستان را وارد عمل كرد تا با حضور در محل علاوه بر ممانعت از قطع درختان اقدام به توقیف ماشین‌آلات موجود در محل كند. این اقدام موثر واقع شد تا از قطع سایر درختان نیز جلوگیری شود.

اما جنگل‌های لرستان هر ساله و به علت ایام تاسوعا و عاشورا آسیب‌های زیادی می‌بینند به نحوی‌که در سال 88، 314 هکتار از اراضی جنگلی این استان تنها درایام عاشورای حسینی نابود شدند. هر چند کلانتری با اشاره به اینکه در سال جاری برای بیش از 30 هیات عزاداری در لرستان مشعل گازی تهیه شد، عنوان کرده این سازمان قصد دارد در راستای کاهش قطع درختان در ایام عزاداری تاسوعا و عاشورا اجرای این طرح را به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی خود در سال‌های آینده قرار دهد. وی با تشریح نقش و اهمیت حساس درختان در مقابله با گرد و غبار، یادآور شد: هر هکتار جنگل بیش از 68 تن گرد و غبار را جذب می‌کند. این در حالی است كه در سال 88 مردم استان لرستان به کرّات شاهد پدیده گرد و غبار بودند. پدیده‌ای كه اکنون یکی دوسالی است میهمان ناخوانده منطقه شده و سلامتی مردم لرستان را هم همچون دیگر استان‌های غربی و جنوبی کشور به مخاطره انداخته و آسیب‌های بسیاری را به اقتصاد منطقه وارد كرده است.

نفت و قرار گرفتن این استان در مسیر انتقال نفت از جنوب به مرکز کشور نیز مشکل دیگر لرستان است که هر چند وقت یکبار فجایع زیادی به بار می‌آورد و اگر هم فاجعه‌ای در حد ترکیدگی لوله و نشت نفت اتفاق نیفتد انتقال خطوط جدید است که جنگل‌ها را بدون هیچ گونه ملاحظات زیست محیطی می‌تراشد و پیش می‌رود. سال گذشته نیز معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت از محیط‌زیست استان لرستان از دفن تعداد زیادی درخت به دلیل عبور خطوط انتقال نفت در منطقه آسار – رازان خبر داد. خط لوله‌ای كه با طول 113 کیلومتر و با عرض معادل 15 متر و با اعماق مختلف منجر به خاکبرداری و جابه‌جایی خاک شد و در این بین تعداد زیادی درخت و درختچه قطع و مدفون شدند. این عملیات در حالی آغاز شده بود كه برای احداث این خطوط باید گزارش ارزیابی زیست محیطی تهیه می‌شد كه به علت عدم تهیه گزارش، سازمان حفاظت محیط زیست لرستان اقدام به متوقف كردن این پروژه کرد.  از سوی دیگر تابستان سال 88 فصل پیوند نفت و مشتقاتش با طبیعت لرستان بود! 

 

در سالی كه گذشت طبیعت لرستان به علت نشت نفت به داخل رودخانه كشكان آسیب‌های فراوانی دید كه حاصل آن از بین رفتن هزاران ماهی ، به خطر افتادن سلامتی مردم منطقه و نابودی اراضی كشاورزی بود. البته سازمان حفاظت محیط زیست لرستان در زمینه تعویض خط لوله‌ها و همچنین جریمه كردن شركت نفت بسیار خوب عمل كرد و خسارت‌هایی كه به كشاورزان منطقه وارد شده بود، در نهایت جبران شد و یکی از شرکت‌های نفت فعال در استان لرستان بعد از نیم قرن تصمیم به نوسازی خطوط انتقال نفت به طول 280 كیلومتر در خاک لرستان گرفت. علی رحیم کاکاوند با بیان اینکه برخی از خطوط انتقال نفت استان لرستان نزدیک به «نیم قرن» قدمت دارند، یادآور شد: این در حالی است که مابقی خطوط نفت این استان دارای عمر 20 ساله، 25 ساله و 17 ساله هستند که این امر نیازمند توجه جدی برای جلوگیری از تبعات زیست محیطی است.  اما در نهایت سال 88 با یك حادثه تلخ به پایان رسید. عابدین علی کرمیان یكی از محیط‌بانان شجاع و دلسوز لرستانی به دست چند شكارچی غیر مجاز مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بعد از انتقال به بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفت. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان درباره این واقعه گفت: پس از زخمی شدن آقای کرمیان، ضاربان متواری شدند و تحقیقات ما برای شناسایی آنان از طریق همیاران محیط زیست و مخبران محلی آغاز شد.مهندس کاکاوند ادامه داد: خوشبختانه با کمک همیاران، در کمتر از 15 ساعت چهار نفر از ضاربان شناسایی شدند که سه نفر آنان هم اکنون دستگیر شده و در بازداشت به سر می‌برند. وی درباره آخرین وضعیت محیط‌بان مصدوم گفت: در این حادثه دو ساچمه به پیشانی و جمجمه آقای کرمیان برخورد کرده و همچنین گونه او نیز بر اثر برخورد ساچمه دچار جراحت شده است. این حادثه گواهی بر این حقیقت است كه محیط‌بانان این مرز و بوم با تمامی خطراتی كه پیرامون خویش دارند، نیازمند حمایتی دو چندان هستند.

در مجموع طبیعت لرستان در آیینه سال 88 پر از فراز و نشیب‌های گوناگون بود و همچنان نیازمند حمایت و حفاظت بیشتر است. امروز ساختار مدیریتی سازمان حفاظت از محیط‌زیست نیازمند دگرگونی است. طبیعت لرستان به علت وسعت زیاد مناطق تحت حفاظت به محیط‌بانان بیشتری نیازمند است و محیط‌بانان آن به علت شرایط خاص منطقه از حمایت بیشتری باید برخوردار باشند.مركز استان لرستان هنوز هم با مشكلات دفع بهداشتی زباله روبه‌روست و رودخانه مركزی آن نیازمند ساماندهی كارشناسانه و اصولی است.
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ فروردین۱۳۸۹ساعت 11:58  توسط رضا فولادی فرد  | 

سال نو مبارک - مواظب محیط زیست باشید

باسلام و عرض تبریک سال نو

خواستم با شادباش عید درخواست کنم

که در سال جدید بخصوص روز ۱۳ به در مواظب محیط زیست باشید

و در این روز محیط زیست را آلوده نکنید

بخصوص با مواد پلاستیکی

با خودتان ظرف یا پلاستیک زباله ببرید و زباله های خود را در محیط زیست رها نکنید

اگر حوصله داشتید میتوانید مواد غذایی وفساد پذیر  را در چاله ای دفع کنید

حیف نیست در این روز که محیط زیست به ما صفا می دهد ما  زیبایی و صفای او را بیالاییم  

آبشار مارگون

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۸ فروردین۱۳۸۹ساعت 13:35  توسط رضا فولادی فرد  | 

به مناسبت روز درختکاری

درختان فواید زیادی برای سلامت انسان و محیط زیست دارند و با توجه به فرارسیدن پانزدهم اسفند روز درختکاری  برخی از فواید درختان را در محیط زیست به شرح ذیل بیان می شوند:

 1) تولید اکسیژن و جذب دی اکسید کربن  : هوای مورد نیاز انسان در روز حدود۱۵ کیلوگرم است. درحالی که جذب غذای مورد احتیاج وی به آب ۵/۱ کیلوگرم و غذا ۵/۲ کیلوگرم می باشد.از این مقدار هوای سالم که به بدن انسان وارد می شود ۷۸ درصد آن را نیتروژن و ۲۱ درصد آن را اکسیژن تشکیل می دهد. تأکید می شود که مقدار زیادی از اکسیژن آزاد شده در طبیعت از طریق فضای سبزطی فرایند فتوسنتز  تولید می گردد. به همین خاطر درختان و فضای سبز را به شش های زمین تشبیه می کنند که علاوه بر تولید اکسیژن دی اکسید کربن هوارا گرفته و تصفیه می کنند. حال اگر درخت و فضای سبزی وجود نداشته باشد مشکل انسان در رابطه با وجود گازکربنیک در هوا و کمبود اکسیژن به خوبی نمایان می شود.

بقیه در ادامه مطلب
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۵ اسفند۱۳۸۸ساعت 9:30  توسط رضا فولادی فرد  | 

به حرمت حفظ حیات و محیط زیست ماهی قرمز نخرید

با تشکراز دوستی که این مطلب را برایم ایمیل کرد :

تجارت ماهی قرمز مدت هاست که در دوره زمانی ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین شکل میگیرد تجارتی که محصول آن هیچ ریشه ای در تاریخ باستانی عید نوروز ایرانی ندارد
.

 ۸۰ سال پیش به همراه ورودچای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی ست به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم .

جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .

 

هر سال ایام عید ۵ میلیون قطعه ماهی میمیرند. ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین، به خاطر هیچ و عجیب نیست اگر بدانیم در صورتیکه ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت. عجیب نیست اگر باور کنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی هفت سین ایرانی ست که ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد .

 عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است .

ماهی قرمز در سفره هفت سین ایرانی جایی ندارد پس لطفاًماهی قرمز نخرید
+ نوشته شده در  شنبه ۸ اسفند۱۳۸۸ساعت 7:50  توسط رضا فولادی فرد  | 

به مناسبت 29 دی روز ملی هوای پاک

هفته هوای پاک (26 دی تا 2 بهمن )

و 29 دی ماه، روزملی هوای پاک گرامی باد

شعار امسال : « اصلاح الگوی مصرف ؛ هوای پاک و حقوق شهروندی »

سازمان حفاظت محیط زیست بدین مناسبت ایام این هفته به شرح ذیل نامگذاری نموده است:

‌شنبه ۲6 دی‌: روز  آموزش،مشارکت  و هوای پاك

یکشنبه 27 دی‌ : روز صنعت سوخت  و هوای پاك

دوشنبه 28 دی : روز مدیریت موثر و هوای پاك

سه شنبه 29 دی: روز مقابله با تغییر اقلیم  و هوای پاك

چهار‌شنبه 30 دی : روز سلامت پایدار و هوای پاك

پنج شنبه 1بهمن : روز مردم ، رسانه و هوای پاك     

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۸ دی۱۳۸۸ساعت 8:44  توسط رضا فولادی فرد  | 

مرگ درختانی با یک قرن خاطره

در حالیکه جای زخم 45 اصله درخت کهنسالی که سه شنبه هفته گذشته در محوطه ارتش قطع شد هنوز خشک نشده است، روز جمعه پیمانکار ساخت مهمانسرای ارتش با استفاده از تعطیلی، سایر درختان موجود در این محوطه را نیز از دم تیغ اره گذراند

. به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، درختان محوطه ارتش خرم آباد با نزدیک به یک قرن قدمت همزاد خاطرات مردم این شهر در طول یکصد سال گذشته هستند. این درختان در کنار چشمه ای که از کنار آنها و از زیر تپه قلعه فلک الافلاک می گذرد صحنه ای ناب از طبیعتی شگرف در دل شهری پر از جوش و خروش را آفریده اند.
در حالیکه ساختمان ارتش در محوطه قلعه فلک الافلاک قرار گرفته است و این نهاد موظف به واگذاری آن به میراث فرهنگی است، این روزها ورود ماشین آلات ساختمانی در محوطه ارتش و قطع درختان کهنسال به یکی از ناراحتیهای مردم شهر خرم آباد تبدیل شده است.
در حالیکه پس از اعتراضهای مردم، تشکلهای زیست محیطی، میراث فرهنگی، شهرداری خرم آباد و شورای شهر به روند قطع درختان در محوطه ارتش عملیات قطع درختان در روز چهارشنبه گذشته متوقف شده بود و دیگر صدای اره ها به گوش نمی رسید، روز گذشته ادامه کار قطع درختان توسط پیمانکار ارتش، خون استاندار لرستان را نیز به جوش آورد تا سید حسین صابری با حضور در محل علاوه بر ممانعت از قطع درختان اقدام به توقیف ماشین آلات موجود در محل کند.
برداشتن سوییچ کامیون حامل درختان قطع شده توسط استاندار لرستان
استاندار لرستان با احضار پیمانکار پروژه خواستار توقف روند موجود شد تا جاییکه خود سید حسین صابری با ممانعت از حرکت ماشین آلات موجود در محوطه سوئیچ کامیون حامل درختان قطع شده را برداشت و تاکید کرد تا تعیین تکلیف نهایی در این زمینه کسی حق ادامه کار در این محوطه را ندارد.
در حال حاضر جنازه برخی دیگر از درختان کهنسال محوطه ارتش در داخل یک کامیون در مقابل محوطه ارتش متوقف شده است تا هر رهگذری از این اقدام ضد محیط زیستی در آستانه هفته هوای پاک دلگیر باشد.
در حالیکه در اغلب شهرها و استانهای کشور هفته هوای پاک با کاشت درختان و حراست از محیط زیست آغاز می شود ولی در لرستان بیش از دهها اصله درخت کهنسال در آستانه هفته هوای پاک به قربانگاه بی توجهی فرستاده شده اند.
استاندار لرستان در این خصوص به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: با توجه به اینکه قرار است مجموعه دژبانی ارتش متعلق به لشکر 84 خرم آباد عرصه پیرامونی قلعه فلک الافلاک را آزاد کند، این نهاد مجوز ساخت یک مهمانسرا در این محل را اخذ کرده است که در این راستا ما هم موافقیم که این مهمانسرا برای استفاده مردم ساخته شود ولی قطع درختان در این محل هیچ توجیهی ندارد.
سیدحسین صابری با اشاره به اینکه ساختمان تخریب شده ارتش نیز یک ساختمان قدیمی بوده است ولی ثبت تاریخی نشده بود، عنوان کرد: با این وجود میراث فرهنگی استان نسبت به تخریب این ساختمان و قطع درختان کهنسال طی نامه ای به صورت مکتوب اعتراض خود را اعلام کرده است.
وی با تاکید بر اینکه قطع درختان در این محل موجب اعتراض شدید شهرداری، میراث فرهنگی و محیط زیست شده است، عنوان کرد: ما نیز از روز پنج شنبه با شنیدن صدای اره مانع کار شدیم که متاسفانه پیمانکار این پروژه هیچ توجهی به تذکرهای ما نکرد.
استاندار لرستان ادامه داد: اما امروز (جمعه) پیمانکار پروژه با آوردن چرثقیل در محل اقدام به ادامه کار قطع درختان کرد که با توجه به بی تفاوتی عوامل پیمانکار به تذکرات مجبور به حضور در صحنه و توقیف ماشین آلات موجود شدم.
صابری با یادآوری حساسیت مردم خرم آباد نسبت به قطع درختان محوطه ارتش، گفت: ما تمام تلاش خود را در راستای حفظ مابقی درختان این محوطه به کار خواهیم گرفت.
به هر حال قلعه فلک الافلاک با آن بنای سترگ و تاریخی، زیبایی و هم آوایی دلنشینی با چشمه پر آب کنار خود و درختان کاج کهنسال همجوارش داشت و این صحنه بکر و بی بدیل امروز با مداخله و بی توجهی برخی افراد به صحنه مرگ درختانی با یک قرن قدمت تبدیل شده است.
امروز قطع این درختان در فضای شهری خرم آباد تنها قطع درختان کهنسال نیست بلکه بی توجهی به احساسات و خاطرات زنان و مردانی است که در کنار این فضای سرسبز و زیبا حکایتی از تاریخ و طبیعت را نظاره گر بوده اند و امروز این روایت برای برخی افراد ارزشی ندارد.
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۸ دی۱۳۸۸ساعت 8:42  توسط رضا فولادی فرد  | 

خط‌مشي و ضوابط حقوق مالكيت فكري در مؤسسات علمي و پژوهشي

(به نقل از معونت فناوری وزارت علوم)

مقدمه

يكي از كاركردهاي مهم مؤسسات علمي و پ‍ژوهشي، توليد علم و فنّاوري است كه به‌عنوان دارايي فكري علاوه بر ارزش معنوي مي‌تواند ارزش مادي نيز داشته‌ و ايجاد درآمد نمايد. تبيين خط‌مشي و ضوابط مالكيت فكري در مؤسسات علمي و پژوهشي، از جمله الزامات موفقيت در تجاري‌سازي نتايج تحقيقات است.

اين خط‌مشي و ضوابط، در راستاي تحقق وظيفه وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوري مبني بر "فراهم‌نمودن زمينه حمايت از حقوق مالكيت فكري" و همچنين بند (الف) ماده 45 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران مبني‌بر پيش‌بيني ساختارهاي اجرايي لازم براي طراحي و استقرار كامل نظام حقوق مالكيت فكري در سطح ملي و همسويي آن با نظامهاي بين‌المللي تدوين گرديده است و بكارگيري آن، زمينة توسعه و تجاري‌سازي نتايج حاصل از دارايي‌هاي فكري را با ايجاد انگيزه براي پديدآورنده و نيز حفظ منافع مؤسسات علمي و پژوهشي فراهم مي‌سازد.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ آبان۱۳۸۸ساعت 10:42  توسط رضا فولادی فرد  | 

پیرامون آلودگی صوتی

پيرامون ما انواع و اقسام صدا ها بگوش مي رسد و اين ميتواند عوارض مربوط به خودش را به دنبال داشته باشد.  يک تمرين اطفا»  حريق مي تواند باعث ترشح بيش از حد آدرنالين و افزايش فشار خون گردد. صداي آلارم يک ساعت توجه ما را به خود جلب مي کند. زنگ زدن موبايل در سالن سينما ميتواند باعث بروز شرمساري و يا عصبانيت گردد. اين صداهاي ناگهاني خشم آور هستند ولي لزوما موجب  آلودگي نمي شوند. آلودگي صوتي تعريفي متفاوت دارد  و مي تواند اصوات پراکنده ناخواسته و غيرمنتظره را شامل گردد، اما عموما يک نمونه برداري از صداهاي زمينه اي  مي باشد. ممکن است ما به آنها عادت کرده باشيم چون همه روزه در حال شنيدنشان هستيم اما اين نتايج منفي به دنبال خواهد داشت. حال با اين اوصاف چه کاري مي توان در اين مورد انجام داد؟
آلودگي صوتي چيست؟
آلودگي صوتي از تجمع و انباشتگي اصوات مختلف ايجاد مي گردد. همچنين مي تواند به شکل يک صوت انعکاسي درآيد که به نظر مي رسد خود را جايگزين صداهاي ديگر  کرده و به طور مداوم باعث آزردگي و مزاحمت مي گردد. به دفعه قبلي که صداي چکه قطرات آب از شير باعث بي خوابي شما شد و درحاليکه هر بار صداي چکيدن قطرات افزايش مي يافت، بيدار شده و آن را تعمير کرديد، فکر کنيد. سر و صداي دستگاه تهيه مطبوع و يا يک پنکه سقفي ممکن است شما را اذيت نکند ولي مي تواند براي برخي دليل اصلي بي خوابي در شب باشد.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ آبان۱۳۸۸ساعت 14:8  توسط رضا فولادی فرد  | 

باز هم قطع درختان - تا کی ؟

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت از محیط زیست استان لرستان از دفن تعداد زیادی درخت به دلیل عبور خطوط انتقال نفت در منطقه آسار – رازان خبر داد و گفت: به دلیل عبور خط لوله نفت 26 اینچ از منطق آسار – رازان به طول 113 کیلومتر و با عرض معادل 15 متر و با اعماق مختلف که منجر به خاکبرداری و جابجایی خاک شد تعداد زیادی درخت و درختچه قطع و مدفون شدند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت از محیط زیست استان لرستان افزود: آنچه جای تامل دارد این است که عملیات احداث این خطوط قبل از اخذ مجوز زیست محیطی و پیش از تایید گزارش توسط محیط زیست صورت گرفته که این امر تخطی از قانون محسوب می شود.

بابایی یادآور شد: با توجه به وضعیت رخ داده ما ناچار به توقف فعالیت احداث خطوط لوله نفت در این منطقه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: متولیان امر باید توجه داشته باشند که برای دستیابی به توسعه پایدار باید به گزارشهای ارزیابی زیست محیطی توجه شود و کارفرمایان نباید پیش از تصویب گزارشهای زیست محیطی فعالیت را آغاز کنند.

 

+ نوشته شده در  شنبه ۹ آبان۱۳۸۸ساعت 14:0  توسط رضا فولادی فرد  | 

مطالب قدیمی‌تر